Is the Turkish equity market cointegrated with European, North American and emerging markets?
Türk hisse senedi piyasası Avrupa, Kuzey Amerika ve gelişen ülkeler hisse senedi piyasalarıyla eştümleşik mi?
- Tez No: 262525
- Danışmanlar: PROF. DR. SAZİYE GAZİOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Modern portföy teorisi, yatırımcının sistematik riski sadece yurt dışı varlıklara yatırım yapmak suretiyle dağıtacağını öngörür. Dolayısıyla hisse senedi piyasalarının eştümleşik olup olmaması portföy riskinin dağıtımı açısından önem taşır. Çalışmamızın amacı Türk, Avrupa, Kuzey Amerika ve gelişen ülkeler hisse senedi piyasaları arasındaki ilişkiyi, eştümleşme tekniği kullanarak incelemek ve modellemektir. Dört pazar endeksi arasında mevcut eştümleşme denklemini ve yapısal kırılmayı inceledik. Bu inceleme sırasında yöney hata düzeltme modeli kurarak dört piyasanın birbirleriyle olan kısa ve uzun dönemli ilişkilerini ele aldık. 23 Ekim 1995 ile 20 Kasım 2009 tarihleri arasındaki dönem için Morgan Satnley Capital International (MSCI) endekslerini kullandık. Kullandığımız endeksler şunlar oldu: MSCI Turkey, MSCI North America, MSCI Europe ve MSCI Emerging Market. İlk bulgumuz, Türk, Avrupa, Kuzey Amerika ve gelişen ülkeler hisse senedi piyasalarının eştümleşik olması dolayısıyla, Türk piyasasının uluslararası yatırımcılara uzun donemde risk dağıtma imkânı sağlamadığıdır. Ancak kısa dönemde çıkan arbitraj imkânlarından yararlanmak mümkündür. Ayrıca, Kasım 2000 krizine denk gelen bir yapısal kırılma tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Modern portfolio theory stipulates that an investor can reduce systemic risk simply by diversifying its assets across national boundaries. Therefore, the issue of whether stock markets are cointegrated carries important implications for portfolio diversification. This study aims to identify and model a relationship between four equity markets namely, Turkish, European, North American and emerging markets using cointegration technique. We investigated the existence of cointegrating equation between four stock market indices and also the existence of a structural break. During our investigation, we constructed a vector error correction model (VECM) to observe short and long run relationships between the four markets. We used daily data from the October 23, 1995 until November 20, 2009 and relevant Morgan Stanley Capital International (MSCI) indices, namely MSCI Turkey, MSCI North America, MSCI Europe and MSCI Emerging Markets. Our first finding was that the Turkish equity markets are cointegrated with European, North American and emerging markets indicates that investing in the Turkish equity market does not provide an opportunity for risk diversification for international investors in the long run. It is only possible to benefit from the discrepancies which may occur in the short run. Furthermore, we identified a structural break contemporaneous with crisis of November 2000.