Surveillance and control in the age of information: A critical analysis of the technology-power relationship
Enformasyon çağında gözetim ve denetim: Teknoloji-iktidar ilişkisinin eleştirel bir analizi
  1. Tez No: 262533
  2. Yazar: EVREN KURT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. BARIŞ ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, günümüz toplumunda gözetim ve denetim kavramlarını ve uygulamalarını ele alıyor. Bu sayede, yaşamın her alanında karşılaşılan gözetim teknolojileri temelinde teknoloji ve iktidar arasındaki ilişkiyi tartışmayı amaçlamaktadır. Kameralar, biyometri ve akıllı kartlar gibi yeni teknolojilerin kapsamlı kullanımı ile iktidar sahipleri bireylerin tüm eylemlerini ve verilerini izleme imkanına ve araçlarına sahip oluyorlar. Bunun nasıl ve hangi amaçlar için sağlandığı ve gözetim uygulamalarının ardındaki ideoloji bu çalışmanın temel konularıdır. Bu amaç doğrultusunda, her şeyin görülebilir, önceden kestirilebilir ve denetlenebilir olduğu bir rasyonelleşme sağlamak için, toplumsal denetim oluşturmak için ve iktidarın toplum üzerindeki hakimiyetini temin etmek için gözetim teknolojilerinin iktidarın bir aracı olarak kullanılması, Türkiye ve diğer ülkelerdeki gözetim uygulamaları incelenerek tartışılmaktadır. Ayrıca, gözetim ve denetimin insanların gözünde günümüz toplumunun doğal ve olağan unsurları olmaları ve bir kültür haline gelmeleri, bu unsurların günlük yaşamdaki konumunu kavramak için ele alınıyor ve inceleniyor. Tüm bu konular, özelde gözetimin rolü ve ideolojik işlevini ve genelde teknolojinin iktidar ile ilişkisini incelemek üzere eleştirel bir açıdan tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the notions and practices of surveillance and control in the current society. By this means, it aims to discuss the relation between technology and power on basis of surveillance technologies witnessed in all domains of life. With the extensive use of new technologies as camera monitoring, biometrics, and smart cards, power holders get the opportunity and tools to monitor all actions and data of individuals. How this is achieved and for what purposes and the ideology behind the surveillance practices are the main issues of this study. In accordance with this goal, the use of surveillance technologies as a tool of power to provide rationalization in which everything is visible, predictable, and controllable, to maintain social control, and to ensure the domination of power over the society is discussed through examining the applications of surveillance in Turkey and in other countries. Besides, the becoming of surveillance and control as natural and usual aspects of the current society in the eyes of people and their becoming a culture are also pointed out and analyzed in order to comprehend the location of these notions in everyday life. All these issues are discussed critically in order to analyze the role and ideological function of surveillance, in particular, and the relation of technology with power, in general.