Impact of European Union on civil - military relations in Greece and Turkey
Avrupa Birliği'nin Türkiye ve Yunanistan'da sivil- asker ilişkileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 262532
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TAYFUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sivil-asker ilişkileri üzerine çalışmak, iç ve dış faktörleri de analiz eden çok boyutlu bir yaklaşımı gerektirir. Türkiye ve Yunanistan'daki sivil-asker ilişkilerini karşılaştırmayı ve AB'nin bu ilişkilerin doğasını nasıl yeniden biçimlendirdiğini göstermeyi amaçlayan bu çalışmada iki önemli faktör vurgulanacaktır. İç faktör, söz konusu ülkelerin demokratikleşme sürecidir. Bu süreç yalnızca iç politikaya bağlı olmayıp aynı zamanda uluslararası ortamdan da etkilenmektedir. Diğer faktör ise dışsaldır; politikada sivilleşme yoluyla demokrasiyi destekleyen Avrupa Birliği. Yunanistan ve Türkiye'de sivil asker ilişkilerinin genel görünümü 1950'ler ve 60'larda paralellik göstermiştir. Ancak, Soğuk Savaş koşullarında merkezkaç eğilimlerle olduğu kadar AB perspektifi ile de karakterize edilen 1970'lerde, Yunanistan'da politikada ordunun rolü değişirken Türkiye'de ordunun rolünü azaltma konusunda pek az çaba sarf etmiştir. 1990'ların sonlarından bu yana, AB Türkiye'nin dış politikasındaki öncelikli hedef olmuştur. Üyelik koşulları, sivilleşme yoluyla demokratikleşmeyi ve politika oluşturmada askerin rolünün azaltılmasını da içermektedir. Yunanistan'ı bir örnek olarak ele alan bu çalışmanın neticesinde, AB'nin Türkiye'de sivil-asker ilişkilerini nasıl etkileyeceği konusunda öngörüde bulunmak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Studying on civil-military relations requires a multi-dimensional approach that analyzes both domestic and external factors. In this study which aims to compare the civil-military relations in Greece and Turkey and to indicate how European Union re-shapes the nature of these relations, the emphasis will be given to two important factors. The domestic factor is democratization processes of the states in question, that depend not only on domestic politics, but also the international environment. The other factor is an external one: the EU as a promoter of democracy through civilianization in politics. The general picture of the nature of civil-military relations in Greece and Turkey indicates a parallelism during 1950s and 60s. However, the 1970s, characterized by centrifugal tendencies of states in Cold War conditions as well as the EU accession perspective, has brought about an alteration in the role of military in politics in Greece, whereas Turkey did not do much towards reducing the role of army. Since late 1990s, EU has been the prominent goal in Turkish Foreign Policy. The conditions for membership include democratization through civilianization and declination of military?s role in policy making. Making a projection of how EU will influence civil-military relations in Turkey might be possible in the light of the outcome of this study that utilizes the Greek case as an example.