Moral reasoning of pre-service science teachers toward local and non-local environmental problems
Fen bilgisi öğretmen adaylarının yerel ve genel çevre sorunlarına karşı sergiledikleri etik uslamlama örüntüleri
- Tez No: 262534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN, YRD. DOÇ. DR. GAYE TEKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çevre etiğinin birçok çevre sorunlarına sebep olma ve birçok çevre sorununu çözmedeki önemine dayanılarak, bu çalışmada; (1) Fen bilgisi öğretmen adaylarının yerel ve genel çevre sorunlarına karşı sergiledikleri etik uslamlama örüntülerini incelemek, (2) Cinsiyet ve sınıf seviyesinin etik uslamlama örüntüleri üzerindeki etkilerini araştırmak, (3) Katılımcıların etik uslamlama örüntülerinde gözlemlenen farklılıklara sebep olmuş olabilecek etmenleri açıklamak amaçlanmıştır. 2008-2009 Güz ve Bahar dönemleri süresince, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde kayıtlı bulunan 120 fen bilgisi öğretmen adayına yerel ve genel çevre sorunları ile ilgili durum hikâyeleri dağıtılmış ve çalışmaya katılmış olan 16 fen bilgisi öğretmen adayı ile mülakatlar yapılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, betimleyici istatistik testleri, bağımlı örneklem t-test analizleri, çok yönlü varyans analizleri ve mülakatlar için nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler katılımcıların yerel ve genel çevre sorunları karşısında çoğunlukla ekosentrik etik uslamlama örüntüsü sergilediklerini ve çevre sorunlarının yerel ve genel olmasına göre ekosentrik ve antroposentrik etik uslamlama örüntülerinin istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiklerini ortaya koymuştur. Ek olarak, cinsiyet katılımcıların etik uslamlama örüntüleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olmazken, sınıf seviyesinin etik uslamlama örüntüleri üzerinde anlamlı etkisinin olduğu saptanmıştır. Son olarak, mülakatların analizleri sonucunda katılımcıların çevresel kaygılarında ve çevre konuları hakkındaki etik uslamlama örüntülerinde etkili olan onaltı adet faktör ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Based on the importance of environmental ethics in both causing and solving many of the environmental problems, the present study aimed to (1) Examine moral reasoning patterns (i.e. ecocentric, anthropocentric, non-environmental) of pre-service science teachers toward local and non-local environmental problems, (2) Investigate the effects of gender and grade level on moral reasoning patterns, and (3) Explain the factors that may have led to the observed differences in participants? moral reasoning patterns. Throughout 2008-2009 Fall and Spring semesters, environmental cases regarding local and non-local environmental problems were distributed to a convenience sample of 120 pre-service science teachers who were enrolled in Middle East Technical University and moral decision-making interviews (MDMIs) were carried out with a sub-sample of 16 pre-service science teachers. In accordance with the purpose of the study, descriptive statistics, paired-samples t-tests, and multivariate analysis of variance (MANOVA) tests as well as qualitative analysis of the interviews were utilized. Analyses demonstrated that participants of the study mostly exhibited ecocentric moral reasoning for both local and non-local environmental problems, and their ecocentric and anthropocentric concerns showed statistically significant difference with regard to problems? locality. Moreover, while gender did not have a statistically significant effect on participants? moral reasoning patterns, grade level did have a statistically significant effect. Finally, analysis of the interviews revealed sixteen factors effective in participants? environmental concerns and their moral reasoning regarding environmental issues.