Yoğun bakım ünitelerinde takip edilen gram-negatif bakterilerin neden olduğu kan dolaşımı enfeksiyonları: Epidemiyolojik, klinik ve mikrobiyolojik özellikleri
Bloodstream infections caused by gram-negative bacteria monitored in intensive care units: Epidemiological, clinical and microbiological characteristics
  1. Tez No: 945626
  2. Yazar: AZADE KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Gram-negatif bakterilerin (GNB) neden olduğu kan dolaşımı enfeksiyonlarının morbidite ve mortalite oranları yüksektir ve dünya çapında yaygınlığı daha da artmaktadır. Mevcut çalışmada hastanemiz yoğun bakım ünitelerinde GNB'in neden olduğu kan dolaşımı enfeksiyonlarının epidemiyolojisini, klinik ve mikrobiyolojik özelliklerini tanımlamak amaçlanmıştır. İkincil amaç olarak da bu enfeksiyonlara bağlı mortalite oranları ile ilişkili risk faktörlerini ve antimikrobiyal direncin boyutlarının belirlenmesi, uygun antimikrobiyal ilaç kullanımın teşvik edilmesini, ilaca dirençli enfeksiyonların tedavisinde ve mikrobiyal salgınların önlenmesine yönelik hangi önlemlerin alınması gerektiğine yönelik yol gösterici veriler sunmak olacaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif gözlemsel kohort çalışması olarak yapılmıştır. 1 Mayıs 2024–31 Aralık 2024 tarihleri arasındaki 8 ayı kapsayan dönemde, hastanemiz yoğun bakım ünitelerinde takip edilip Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirilen, kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı alan hastalar çalışmaya alınmıştır. Polimikrobiyal üremesi olmayan, 18 yaş ve üzeri 354 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyet, yaş, tanı, muayene sonuçları, vital bulgular ve izlem kayıtları, APACHE II, qSOFA skorları, Glasgow koma skala değerleri, mekanik ventilasyon, kateter, hemofiltrasyon, reçete edilen ilaçlar, kullanılan vazopressörler, YBÜ'de kalış süreleri, antibiyotik tüketimi ve prognoz gibi verileri hastane bilgi yönetim sisteminden (HBYS) alınmıştır. Örneklerden izole edilen mikroorganizmalar, antimikrobiyal duyarlılık sonuçları Laboratuvar bilgi yönetim sisteminden (LBYS) alınmıştır. Kan kültürlerinde etken olarak kabul edilen gram negatif bakteri üremesi olan hastalar epidemiyolojik, klinik özellikleri ve mikrobiyolojik özellikler açısından incelenmiştir. Hastaların takiplerinde klinik ve mikrobiyolojik yanıtları, hastane yatış sonlanımı, taburcu olan hastaların taburculuk sonrası 30 günlük mortalite oranları ve hastane yatış süreleri hesaplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 354 olgu dahil edildi. Hastaların 204'ü (%57.6) erkek, 150'si (%42.4) kadın idi. Yaş aralığı 18-98 yıl arasında olup, yaş ortalaması 66.8±17.3 yıl idi. Hastalarda yatış süresi içerisinde total mortalite %68.6 (n:243) iken, 30 günlük mortalite vakaların %72.03'ünde (n:255) gözlendi. En sık saptanan etkenler sırasıyla %38'inde (n:134) Klebsiella pneumoniae, %23'ünde (n:83) Acinetobacter spp. %21'inde (n:74) Escherichia coli idi. Diğer etkenler sıklık sırasına göre, Pseudomonas spp. %8.4 (n:30), Enterobacter spp. %2.5 (n:9), Proteus spp. %2.2 (n:8), Stenotrophomonas maltophilia %0.2 (n:1) şeklinde idi. Patojenlerin en sık edinim yolu (%71.5) hastane kaynaklıydı ve en sık görülen bakteremi kaynağı akciğer enfeksiyonları idi. Etkenden bağımsız olarak değerlendirilen antimikrobiyal direnç oranları siprofloksasinde %73.6, piperasilin tazobaktamda %70.7, meropenemde %61.2, TMP/SMX'de %59.9, aminoglikozidlerde %48.7, kolistinde %35.7 ve seftazidim-avibaktamda %15.7 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Bloodstream infections caused by gram-negative bacteria (GNB) have high mortality rates and their prevalence is increasing worldwide. The aim of the present study was to describe the epidemiological, clinical, and microbiological characteristics of bloodstream infections caused by GNB in intensive care units. Second, to determine the risk factors associated with the mortality rate of these infections in patients and the extent of antimicrobial resistance, to promote the use of appropriate antimicrobial drugs, to develop treatment guidelines for drug-resistant infections, and to determine what measures should be taken to prevent microbial outbreaks in our hospital. Materials and Methods: This was a single-center retrospective observational cohort study. Between May 1, 2024, and December 31, 2024, patients with bloodstream infections who were followed up in the intensive care units of our hospital and evaluated by infectious disease specialists were included in the study. This study included 354 patients aged ≥ 18 years without polymicrobial growth. Data such as sex, age, diagnosis, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II score (APACHE II), rapid sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) score, Glasgow Coma Scale (GCS) score, mechanical ventilation, catheter insertion, hemofiltration, prescription, vital signs, vasopressors, length of ICU stay, antibiotic consumption, and prognosis were obtained from the hospital information management system (HIS). Microorganisms isolated from the samples, antimicrobial resistance, examination results, and progress records of the patients were analyzed using the laboratory information management system (LBYS). The epidemiological, clinical, and microbiological characteristics of patients with Gram-negative bacterial growth in blood cultures were examined. The evaluation of the patients in terms of prognosis was based on the clinical and microbiological responses in the follow-up, the status of the hospitalization outcome, the 30-day mortality after discharge, and the duration of hospitalization. Results: A total of 354 patients were included in this study. 204 (57.6%) were male and 150 (42.4%) were female. The age range was 18-98 years, and the mean age was calculated as 66.8±17.3 years. During hospitalization, the total mortality was 68.6% (n = 243) and the 30-day mortality was 72.03% (n = 255). The most common bacterial agents were Klebsiella pneumoniae (38%, n = 134), Acinetobacter spp. (23%, n = 83), and Escherichia coli (21%, n = 74). Other pathogens included Pseudomonas spp. (n = 30), Enterobacter spp. (n = 9), Proteus spp. (n = 8), and Stenotrophomonas maltophilia (n = 1). The most common route of pathogen acquisition (71.5%) was nosocomial, and the most common source of bacteremia was the lungs. Regarding antimicrobial susceptibility rates evaluated independently of the agent, aminoglycosides were resistant (48.7%), ciprofloxacin (73.6%), piperacillin tazobactam (70.7%), meropenem (61.2%), TMP/SMX (59.9%), colistin (35.7%), and ceftazidime (15.7%). In the univariate regression analysis of each factor that may affect mortality during the hospitalisation period and total mortality in the following 30 days, APACHE-II score (Hazard ratio (HR):1.