Soft power concept in the Chinese context: A case study
Çİn Halk Cumhuriyeti (ÇHC) bağlamında 'Yumuşak Güç' konsepti: Bir vaka analizi
- Tez No: 262541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BOYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Çin`in güç algılamaları kapsamında yumuşak güç konseptinin uygulanabilirliği araştırılmaktadır. Bu çerçevede, Batı akademisyenleri tarafından geliştirilen benzer diğer konseptlerle birlikte, Joseph S. Nye Jr. tarafından 1990 yılında isimlendirilen Batı merkezli“yumuşak güç”kavramının tartışılmasını müteakip, Çin`deki yumuşak güç anlayışı; Çinli siyasilerin ve akademisyenlerin beyanları ile Çin`in Afrika`da yürüttüğü yumuşak güç uygulamaları ve 2004 yılından bu yana Çin kültürünü ve dilini yaymak için kurulan Konfüçyus Enstitüleri referans alınarak incelenmektedir. Çin, uluslararası alanda gücünü artırmak maksadıyla“zor kullanmaya”dayanmayan politikalar uygulamakta olmasına rağmen, Çin`in gücü, sadece Nye`ın ileri sürdüğü yumuşak güç yöntemlerine dayanmamaktadır. Çin`in yumuşak güç algılaması; Walter Russel Mead`in“Yapışkan Güç”ve/veya Nye ile Armitage`ın“akıllı güç”adı altında ileri sürdüğü kavramlardan faydalanılarak açıklanabilir. Ancak Çin`in güce erişmek için uyguladığı,“hedefe odaklı”ve“ampirik”yaklaşımları, teori ve uygulama düzeyinde, Çin`i Batı algılamalarından ayırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the applicability of the concept of soft power in the Chinese context. After a brief discussion of the concept of“soft power”, which was coined by Joseph S. Nye Jr. in 1990, and also similar concepts developed in western academia, the Chinese understanding of soft power is investigated with reference to statements made by Chinese policy-makers and academics, Chinese soft power applications in Africa and the use of the Confucius Institutes as soft power tools. It is argued that although China pursues non-coercive policies to augment its power in the international arena, this power is not solely attained by the methods of soft power as suggested by Nye. Although the concept of“sticky power”, coined by Walter Russell Mead, and/or that of smart power, introduced by Nye and Richard Armitage, can be beneficial in understanding the Chinese experience, the Chinese goal-oriented and empiric approach to attaining power differs in essence from the western understanding both in theory and practice.