The Turks of Borçalı in Georgia: Ethnic identity in borderland
Gürcistan?da Borçalı Türkleri: Sınır bölgesinde etnik kimlik
  1. Tez No: 262540
  2. Yazar: SAİD ETHEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Gürcistan'ın Borçalı (Kvemo-Kartli) bölgesinde yaşayan Türklerin tarihi ve etnik kimliği incelenmiştir. Etnik kimlik oluşumuna ve güçlenmesine yol açan süreçler ve siyasi sınırların sıkça değişmesinin etnik kimliklerine olan etkisi incelenmiştir. Bölge ve halkının özellikleri ve sosyo-kültürel gelişmeler, tarihsel bir perspektifle analiz edilmiştir. Etnisite ve etnik kimlik kavramlarının farklı boyutları disiplinler arası bir yaklaşımla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the history and ethnic identity of Turks living in Borçalı (Kvemo-Kartli) region of Georgia. It focuses on the mechanisms that led to the formation and strengthening of their ethnic identity and the impact of the shifts in political borders on ethnic identification. Characteristics of the region and the people are provided and socio-political developments are analyzed with an historical perspective. Different dimensions of the concepts of ethnicity and ethnic identity are discussed with an interdisciplinary approach.