AT işletmeleriyle bütünleşmede teknolojinin stratejik yönetimi
  1. Tez No: 15818
  2. Yazar: ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 456
Özet
ÖZET Bu çalışmada, esas alarak Türkiye İşletmelerinin re kabetçi yapıda AT İşletmelerine grişmesinde teknolojinin stratejik yönetimi konusu işlenmeye çalışılmıştır. Bu ya pılmadan önce çeşitli durum tesbitleri ve teknolojinin stra tejik yönetimine ilişkin kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bu konulara yönelik olarak çalışma sekiz bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, çalışmanın amacı, kapsamı, varsayım ları, sınırları ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, AT bütünleşmesinin stratejik boyutla rıyla Türkiye'nin makro ve mikro bakışla AT tam üyeliğinden beklentileri işlenmiştir. Üçüncü bölüm, karşılaştırmalı olarak AT ve Türkiye iş letmelerinin teknolojik kurum, Ar-Ge elemanı ve harcama dü zeylerinin incelenmesini kapsamıştır. Bu karşılaştırma, nem ülke hem de işletmeler düzeyinde yapılmıştır. Bir anlamda, teknolojik sonucun nedenleri ve temelleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, imalat sanayi sınıflamasına göre, AT-Türkiye işletmelerinin teknolojik rekabet edilebilirlik düzeyi analiz edilmiştir.Beşinci bölüm, kuramsal teknolojinin stratejik yöne timi modelini kapsamıştır. Bu bölüm, aynı zamanda altıncı bölümün kuramsal çerçevesi olmuştur. Altıncı bölümde, AT tam üyeliğinin, yabancı sermaye artışlarının, gümrük birliğinin ortaya çıkaracağı fırsat ve tehlikeleri ve bunlara göre izlenebilecek teknolojik stra tejilerin incelenmesini kapsamıştır. Rekabetçi yapıda AT işletmelerine erişmede teknolojinin stratejik yönetimi ko nusu incelenmiştir. Yedinci bölüm, Türkiye'de faaliyette bulunan çeşitli yerli ve yabancı işletmenin teknolojik durum ve Ar-Ge yapı sının çeşitli yönlerinin incelenmesini ve değerlendirilmesi ni içermiştir. Sekizinci bölüm, Türkiye'de ortak sektörel Ar-Ge mer kezlerinin kurulmasına yönelik bir model önerisini kapsamış tır. Ortak sektörel Ar-Ge ile teknopark ilişkisi kurularak, t ekno parkların sektörel, bölgesel gelişmedeki rolü açıkla narak, üniversite-sanayii-devlet işbirliğini sağlamadaki etkinliğine de değinilmiştir. Uygulama sonucu ve genel sonuç ve öneriler ile çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study basically, strategic management of technology has been studied for Turkish companies which reach to EC Companies in a competitive structure. Before this, a thebritical framework has been explained about the strategic of management of technology and various states have been determined. This study consists of eight parts. In the first part, the purposes, contents, hypothesiss, limitations and methodology of the study explained. In the second part, strategic distentions of EC integration and Türkiye' s expectations from EC members&ip has been explained in a micro and macro view. In the third part, Comparative analyses of technological instutions, R+D personnel and expense levels of Türkiye and EC companies tookplace. This comparasion has been done both for countries and companies. The causes and basics of technological resurts has been sarched.In the fourth part, technological competitiveness level of 30- Turkish companies manufacturing sector olassi- f act ions have been analysed. The fifth part has involved the strategic management of thearitical technology. This part has also been the thaoiritical framework at the sixth part. In the sixth part,.opportunities and threats of EC membership and increasing of foreign investments and consume union have been explained. Then, technological strategies that will be followed by Turkish firms has been explained. The seventh part has involved explanation and evaluation of different dimentions technological states and R+D structure of different foreign and domestic companies which operate in Türkiye. In the eight past, a model for the establishment of collective sectional R+D centers has been seggested. The role of technoparks in the resional and sectional development and its efectiveness in university- industry-public cooperation has been explained. The study has been finished with application results and general results and suggestions.