Hamzanâme (Metin-Sözlük-İndeks)
Hamzanâme (Text-Dictionary-İndex)
- Tez No: 262555
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YELTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hamzavî'nin 14. yüzyılda yazıya geçirdiği Hamzanâme, Türk Dili'nin bugüne kadar pek rağbet görmemiş olan, ancak en değerli eserlerinden birisidir. Söz varlığı ve gramer açısından oldukça verimli bir metin olan Hamzanâme'nin tespit edilmiş yetmiş iki cildi vardır. Biz çalışmamızda Hamzanâme'nin ikinci cildinin yetmiş varak olan kısmını ele aldık. Öncelikle metnin transkripsiyonlu çevirisini yaptık. Daha sonra metnin tüm söz varlığını yansıtan kapsamlı bir sözlük oluşturduk. Ardından da metinde yer alan şahıs ve yer adlarının gösterildiği bir indeks hazırladık.
Özet (Çeviri)
Hamzaname which was written by Hamzavî at 14. century is not popular work of art by the time now, but it is one of the most popular work of art in Turkish language. At the angle of word?s riches and grammar, it is quite productive and it has got seventy two volumes that have discovered until now. At this study we deal with seventy pages in second volume of the Hamzaname. Firstly we translated the text with transcription; afterwards we prepared the dictionary which includes all of the words of the study. Finally we prepared the index which includes all character and all place?s names of the study.