Kütüphane ve bilgi belge merkezlerinde stratejik iletişim yönetimi
Strategic communication management in the library and information record centre
- Tez No: 262561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı; stratejik iletişim yönetiminin model olarak kütüphane ve bilgi merkezlerine uyarlanabilirliğini incelemek ve konuyla ilgili çıkarımlarda bulunmaktır. Araştırma sürecinde, betimleme yöntemi kullanılmış ve belgesel kaynak analizi ile de veri toplanmıştır. Çalışmada stratejik iletişim yönetiminin ortaya çıkışı, gelişimi ve önemi üzerinde durularak stratejik iletişimin oluşumunu mümkün kılan öğelere yer verilmiştir. Ayrıca, kütüphanelerde iletişim, halkla ilişkiler ve kullanıcı araştırmaları da ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, kütüphane ve bilgi merkezlerinde stratejik iletişim yönetimi ile ilgili bazı sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to the research of the adaptation of strategic communication management as a model in the library and information centers and to be inference about this topic. During the research, a descriptive method has been used and the data is collected through documentary source analysis. The elements that contribute to the reflecting development and important of strategic communication have been emphasized in the study. The communication, public relations in the library and information centers, and user researches have also been included. As a conclusion of the research study, it has been exposed that there are some inferences about strategic communication management in the library and information centers.