Müze, arşiv, kütüphane malzemesi ile kataloglama ilişkisi
Museum, archive, library resources and connection with cataloging
- Tez No: 262563
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN S. KESEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Archive, Information and Records Management, Documentation and Information
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bilgi ve belge merkezleriyle ilgili karar ve uygulamalarda müze, arşiv ve kütüphanelerin yakınlaşan alanlarına dikkat çekmek ve bütünleşik erişim sistemleri için öneriler getirmektir. Karşılıklı işlerlik yoluyla yakınlaşan çalışma alanları araştırılırken, konu bibliyografik veri yönetimi üzerine odaklanmıştır. Kültürel bellek kavramı ile kuramsal bir taban oluşturulmuş; uygulamanın gerçekleşebilmesi için AAKK2 10. Bölüm yönergeleri kullanılmıştır. Uygulamanın sorun alanı, T.C. İstanbul Üniversitesi kültürel ve biyolojik dermeleri ile Merkez Kütüphanesinin kataloglama ilişkisi olarak seçilmiştir. Bu dermelerde bulunan üç boyutlu belgelerin bibliyografik kayıt örnekleri hazırlanmıştır. Sonuçta Türkiye'de özel dermelerin varlığıyla birlikte, bilgilendirme hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması için çalışmalara henüz yeni başlandığı gözlemlenmiştir. Bu durum hipotezi doğrulamaktadır. Çalışmada betimleme ve karşılaştırma yöntemleri uygulanmış; görüşme ve gözlem teknikleri kullanılarak veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define purposes and functions of integrated access to bibliographic data in museums, archives, and libraries that have been characterized as institutions of cultural memory and to propose a theoretical framework. These institutions? joint functionality are discussed around interoperability models and the relationship between data content standards and AACR2 is established. The study shows that the traditional approach characterized as `classification by document types? has given its place to using shared common rules and information access. As for implementation, this study addresses the question of the preparation of the Istanbul University Central Library and the Istanbul University cultural and biological collections and their sustainability, providing samples of bibliographic records for 3-D collection materials using MARC format codes. In conclusion, the study demonstrates that the information and documentation centers are only recently being established with a `shared functionality? approach in information and document management on electronic environment in Turkey. Descriptive and comparative methods and interviews, observations, and questionnaires were used as instruments for data collection.