Müzik tiyatrosunda müziğin kullanımı
The usage of music in music theatre
- Tez No: 262567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASİBE KALKAN KOCABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma tiyatronun müzik ile olan ilişkisini, teatral oluşum içerisinde müziğe yüklenen işlevler ve oluşturulan müzikli teatral biçimler konuları üzerinden incelemeye ve müzik tiyatrosu kavramını araştırmaya yöneliktir. İlk bölümde çağdaş tiyatroda müziğin temel kullanımları, bu kullanımların gelişimini sağlayan tiyatro yaklaşımlarıyla bir arada incelenir. Çalışmanın ikinci bölümündeyse ?müzik tiyatrosu? kavramına getirilen yaklaşımlar tartışılır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, müzik tiyatrosu olarak tanımlanan sahnelemeler üzerinden müzik tiyatrosunda müziğin kullanımı gözlemlenir; bu bölümde ele alınan oyunlar, Heiner Goebbels'in, Paul Koek'un ve Kirsten Dehlholm'un sahnelemeleridir.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the relationship between theatre and music on the basis of the functions of music in the contemporary theatre and the structural features of the musical theatre pieces and to research the notion of music theatre. In the first section, the main functions of music in contemporary theatre will be examined together with the theatrical approaches which form these functions. In the second section, different approaches to the word ?music theatre? will be discussed. In the third section, the usage of music in music theatre will be observed via the examples of Heiner Goebbels, Paul Koek and Kirsten Dehlholm, which are named as music theatre.