Çocuk tiyatrosunda müzik
- Tez No: 41517
- Danışmanlar: PROF. MUAMMER SUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
131 özet Türkiye'de uygulanagelen çocuk tiyatrosu etkinliklerinde müzik, değişik oranlarda fakat sürekli olarak önemli derecede kullanılagelmiştir. Önemli konumuna rağmen çocuk tiyatrosun da müziğin bilimsel ve sanatsal olarak yeterince araştırılmadığı- da bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle, çocuk tiyatrosunda mü zik konusunu irdeleme gereği duyularak başlatıllan bu araştır ma, çocuk tiyatrosunda müziğin ilkeleri, dayanakları ve işlevle rini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yukarıdaki amaca ulaşmak için kendine özgü (üç aşamalı) bir modelle gerçekleştirilen bu araştırmanın birinci aşamasında, araştırmanın evrenini oluşturan 12-15 yaş grubu çocukların bi lişsel, duyuşsal ve devinişsel davranış özellikleri ile çocuk mü ziklerinin teknik ve estetik özellikleri ve ele alman bir oyunun (Midasm Kulaklrı) metnine ve sahnelenmesine ilişkin veriler be lirlenip elde edilmiş; ikinci aşamasında, elde edilen veriler ışı ğında oyun müzikleri bestelenmiş; üçüncü aşamasında da evreni temsil eder nitelikli 12-15 yaş grubu seyircilerden müzikler hak kında belirli görüşler alınarak, müziklerin oluşumunu bellirle- yen ilkelerin dayanakların ve üstlendikleri işlevlerin geçerlilik dereceleri saptanmaya çalışılmıştır. Oyun müzikleri hakkında olumlu görüş belirten izleyicile rin %93.94 gibi yüksek bir oranda oluşu, çocuk tiyatrosu müziği nin belirli ilkeleri, dayanakları ve işlevleri olmasını; bunların belirlenmesine ilişkin izlenen yöntemin ve müziklerin besteleme sürecinin geçerliliğini kanıtlamaktadır. Sonuçlarına bakıldığında amacına ulaşmış görünen bu araştırmanın, bundan sonra gerçekleştirilecek çocuk tiyatrosu etkinlikleri için müzik besteleme çalışmalarına belirli yönler den kaynaklık etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
132 Abstrtact Music, in children's theatre activities' in Turkey has long been used continually though varying in degrees. Despite its sig nificance, it's a fact that there is a lack of theoretical and practi cal research in this field. Taking into account this tact, this study aims at observing and determining the principles, sources and functions of the music in children's theatre.. To achieve our goal, this study has been carried out in a model consisting of three phases: in the first, the cognitive, sen sory and physical responses of children of 12-15 age group that formed the focus of our research, have been observed, the techni cal and aesthetic characteristic's of children's music have been depicted, and data regarding the text and staging of a sample play (The Ears of Midas) have been determined; in the second phase, in accordance with the data supplied, musical scores have been composed for the play; and finally, in the third, children of 12-15 age group have been interviewed on the music composed with the purpose of arriving at a conclusion as to the principles in tiie composition phase of the music in addition to providing information about their sources and determining their functional validity level. The results based on the high rates of (93.94 %) responses of approval from the audiences proved the validity of the metho dology of this research and the validity of the composition pro cess of the original scores for the play. Considering the results, we can claim that the goals of this research have been attained and we hope that it will, in the future provide a resource in composing music for children's plays.