Cicero'da doğal hukuk anlayışı
Natural law concept in Cicero
  1. Tez No: 262574
  2. Yazar: PELİN ATAYMAN ERÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Pek çok akademisyen ve düşünüre göre, Antikçağ'da mevcut olan doğal hukuk teorilerini kendisinden sonraki çağlara, özellikle de Hıristiyanlığa aktaran kişi Cicero'dur. Bizim bu tezdeki başlıca amacımız, Cicero'nun De Re Publica ve De Legibus adlı eserlerine dayanarak doğal hukuk anlayışına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak ve soyut doğal hukuk anlayışına somut bir temel bulma çabasını göstermeye çalışmaktır.Bu amaçla hareket ettiğimiz, tezimizin ilk bölümünde Yunan'ın erken dönemindeki hak - hukuk, adalet anlayışlarına değinilmiş ve Cicero döneminde de varlığını sürdüren ve ideal devletinin ideal yasalarında önemli rol oynayan tanrısal yasaların kökeni gösterilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde, Cicero'nun düşünsel arka planını açımlamak amacıyla Sofistler, Platon, Aristoteles ve Stoa'nın doğal hukuk teorisiyle bağlantılanabilecek düşünceleri ana hatlarıyla incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Cicero'nun hak - hukuk ve adalet konusundaki fikirlerini daha iyi yorumlayabilmek için, Roma'nın sosyo-ekonomik ve siyasal durumu gösterilmiş ve Cicero'nun doğal hukuk anlayışındaki sınıfsal bakış açısına zemin oluşturulmaya çalışılmıştır.Dördüncü ve son bölümde ise, tezimizin ana konusu olan Cicero'nun doğal hukuk anlayışının incelenmesine ayrılmıştır. Bu son bölüm üç alt başlığa ayrılarak incelenmiştir. Birinci alt başlıkta, Cicero'nun yasa, adalet ve doğal yasa ile ilgili düşüncelerine, ikinci alt başlıkta insan anlayışına ve üçüncü alt başlıkta ideal devlet üzerine görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to many academics and thinkers, Cicero is the one, who transfers the Natural Law theories that present in Antiquity to the later ages, particularly to Christianity. Our main goal in this dissertation is to reveal Cicero?s ideas on natural law and to try to show his endevour to find a concrete foundation to the discrete natural law conception, based on his works De Re Publica and De Legibus.So, in the first chapter of our dissertation, we touched on the concepts of right, law and justice in Early Greek Period and we tried to show the roots of sacred laws which were still present in Cicero?s time and play an important role in his ideal laws of an ideal state.In the second chapter, in order to expound Cicero?s philosophical background, the Sophistic, Platonic, Aristotelian and Stoic ideas that might be related with natural law theory were briefly examined.The third chapter, shows Rome?s socio ? economical and political situation, so that we can pretend Cicero?s ideas on right, law and justice better, thus we also aimed to set a base for Cicero?s class based point of view in his idea of natural law.The last and the main chapter deals with Cicero?s idea of natural law. This chapter was divided into three sections. The first section reveals Cicero?s ideas on law, justice and natural law; the second section is about his idea of man, the third section deals with his concept of an ideal state.