Râhatü'l Kulûb- metin, tercüme, dizin
Râhatü'l Kulûb- text, translation, index
- Tez No: 262575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN TABAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Râhatü'l Kulûb, Çağatay edebiyatının klâsik öncesi döneminde yazılmış, Uygur harfli bir eserdir. Eserin yazarı bilinmemektedir. Müstensihi ise bu alanda başka eserler de istinsah etmiş olan Mansur Bahşı'dır. Metin, bazı peygamber kıssaları ve dinî bilgiler ihtiva etmektedir. Bu bilgiler, soru ? cevap tekniği ile verilmiştir.Râhatü'l Kulûb, British Museum Orient 8193'te kayıtlı Uygur harfli mecmuada yer alan üçüncü eserdir. Metin, bu eserin 136b ? 160a sayfaları arasında bulunmaktadır. Yalnız bu metin Râhatü'l Kulûb adlı eserin tamamı değil, bir kısmı olup aynı addaki şu an elimizde olmayan kaynaktan alınmıştır.Eser üzerinde yaptığımız çalışma Giriş- Metnin Lâtin harfli transkripsiyonu, günümüz Türkçesine tercümesi ve dizininden oluşmaktadır. Ekler kısmında metnin tıpkıbasımına da yer verilmiştir. Dizin Cibakaya programı ile hazırlanmıştır ve Arapça, Farsça, Moğolca ve Çinceden geçen sözcükler belirtilmiştir. Metinde orijinal biçimiyle yer almayan bazı Arapça ? Farsça sözcüklerin orijinal biçimleri parantez içinde yazılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Râhatü?l Kulûb is a work written by Uighur letters in the early period of classic Chagatay literature. Author of the work is unknown. Its scribe is Mansur Bahşı, who had typed some other works belonging to this field. This work contains religious knowledge and some prophet stories. The information is transformed with dialogues.Râhatü?l Kulûb is the third work of the manuscript written by Uighur letters which is registered in British Museum Orient 8193. This work is between the pages of 136b ? 160a of this manuscript. But this is not the whole of the original Râhatü?l Kulûb, it is only one part of it and it had been collected from the work that we don?t possess at present.The study we?ve done on this work is formed by introduction, Latin- letter transcription, translation into modern Turkish and index of the work. Facsimile of the work is given in the appendix part. Index is prepared with Cibakaya index programme and the Arabic, Persian, Mongolian and Chinese originated words were also listed. The authentic form of some Arabic words which weren?t used in Turkish like as in Arabic authentic are shown in parentheses.