Eşlerin bağlanma stillerine göre aldatmaya yönelik algılarının incelenmesi
Investigation of the perceptions of cheating according to the attachment style of the wife
- Tez No: 696837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması, eşlerin bağlanma stillerine göre aldatmaya yönelik algılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, kartopu örnekleme çeşitlerinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş olup, İstanbul ilindeki 20'si erkek, 20'sı kadın olmak üzere 40 evli bireyden oluşmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, üç boyutlu bağlanma stilleri ölçeği, aldatma eğilimi ölçeği ve açık uçlu sorularla toplanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında nitel araştırma desenlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Alınan ses kayıtları ''voicedocs'' programı kullanılarak yazıya çevirilmiştir. Nicel verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için ise kategorizasyon yöntemi kullanılmıştır. Nitel verilerin söylem analizi, temaların ve alt başlıkların oluşturulması, bulguların tanımlanması ve yorumlanması şeklinde incelenmiştir. Bir araya getirilen veriler daha önce oluşturulan kavramsal temalarla ilişkilendirilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, güvenli bağlanma düzeyi yüksek olan evli bireylerin aldatma eğilimi düşük düzeyde, kaçınan bağlanma düzeyi yüksek olan evli bireylerin aldatma eğilimi yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerin aldatma eğilimi puanları kadınlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Eşlerin bağlanma stiilerine ve aldatma eğilimleri alt problemleri üzerinde;“bireysel, çevresel, aldatma eğilimini arttıran ve aldatma eğilimini azaltan faktörler”temaları ve alt başlıkları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted with the aim of examining the perceptions of spouses towards cheating according to their attachment style. The working group of the study was selected by purposeful sampling from snowball sampling varieties and consisted of 40 married individuals in Istanbul Province, 20 of whom were men and 20 of whom were women. The data was collected through a personal data sheet, the three-dimensional attachment styles scale, the deception tendency scale, and open-ended questions. At the stage of data collection, in-depth and one-on-one interview technique was used from qualitative research patterns. The received audio recordings were translated into writing using the' voicedocs“ program. The SPSS program was used for quantitative data analysis. Categorization method was used for qualitative data analysis. Discourse analysis of qualitative data has been studied in the form of creation of themes and subheadings, identification and interpretation of findings. The data put together has been associated with previously created conceptual themes. As a result of the analysis, it was found that married individuals with a high level of secure attachment have a low level of cheating tendency, and married individuals with a high level of avoiding attachment have a high level of cheating tendency. Men's cheating tendency scores were found to be higher than women's. ”Individual, environmental, factors that increase the tendency to cheat and reduce the tendency to cheat" themes and subheadings were created on the attachment sties of spouses and subheadings of cheating tendencies.