Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Ömer Seyfettin'in romanlarında, öykülerinde ve tiyatro eserlerinde azınlıklar ve yabancılar
Hüseyin Rahmi Gürpinar's and Ömer Seyfettin's novels stories and theatres minorities and foreigners
  1. Tez No: 262593
  2. Yazar: ÖZGÜR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada Hüseyin Rahmi Gürpınar ve Ömer Seyfettin'in romanları, hikayeleri ve tiyatro eserlerindeki, azınlıklar ve yabancılar sosyolojik açıdan incelenmiştir. Üç bölüme ayrılan çalışmada birinci bölüm azınlıkların ve yabancıların milli özellikleri incelenmiştir. İkinci bölüm incelenen kahramanların eğitimleri, ekonomik durumları kendilerine duyulan saygı ve meslekleridir. Üçüncü olarak incelenen, yazarın ve yabancı kahramanlara çevrenin bakış açısıdır.Böylelikle Hüseyin Rahmi ve Ömer Seyfettin'in eserlerinde yer alan azınlıklar, Yabancıların Türk sosyal hayatındaki yerleri ve katkıları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the presence of minorities and foreigners in the novels, stories and theatrical works of Hüseyin Rahmi Gürpınar and Ömer Seyfettinin have been investigated. In the second chapter the the professions, economic situations, self-esteem and education of minorities and foreigners was investigated. In this way their social identity and roles were established. In the third chapter the outlook of the authors and the outlook of their heroes toward other heroes was examined.In this way the place of the minorities and foreigners found in the novels, stories and theatrical works of Hüseyin Rahmi Gürpınar and Ömer Seyfettinin within Turkish culture and their status in its works of literature have been investigated.