Can reproductive health program empower women? a feminist post-development critique of European Union funded reproductive health program in Turkey
Üreme sağlığı programı kadını güçlendirebilir mi? Avrupa Birliği tarafından desteklenen Türkiye Üreme Sağlığı Programının feminist post-kalkınma eleştirisi
- Tez No: 262605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsan merkezli kalkınma yaklaşımı çerçevesinde; yoksulluğun azaltılması, `risklerin' azaltılarak seçeneklerin çoğaltılması ve kadının güçlendirilmesi yeni kalkınma misyononun amaçlarını oluşturmaktadır. İnsani Kalkınma modelini esas alan Üreme Sağlığı Programı, kadın sağlığının iyileştirilmesini, kadının seçeneklerinin genişletilmesi ve üreme haklarının sağlanmasını amaçlamaktadır. Yoksul kadının güçlendirilmesi; kadının üreme sağlığını tehtid edebilecek riskleri bertaraf edebilmesi için kadınların `yapabilirliklerinin' arttırılması ve böylece üreme seçeneklerinin çoğaltılması şeklinde, genel politik ve ekonomik yapılara değinilmeden, kavramsallaştırılmıştır. Bu tezde yoksul kadının; neo-liberalizm, sosyal politikanın daralması ve esnek çalışma rejimlerinden dolayı; genel sağlığı, yaşam seçenekleri ve hakları azalırken; kalkınma ajanlarının sadece üreme sağlığı ve haklarına vurgu yapmasının yersiz olduğu savunulmaktadır. Bu argüman doğrultusunda bu çalışma, kalkınmanın, belirli bilme çeşitlerine izin verip diğerlerini imkansız kılarak, sosyal gerçekliği küresel hegemonik rejimlerin sürekliliğini sağlayan bir şekilde tasfir ettiğini öne süren post-kalkınma yaklaşımına dayanmaktadır..
Özet (Çeviri)
Within the recent human-centered development approach, the mission of development?s declared aims are alleviating poverty, increasing choices by reducing of `risks? and empowering women. In line with the human development framework, Reproductive Health Program aims at improving women?s health, enlarging women?s choices and engendering reproductive rights. The scope of ?empowerment? of the poor women is conceptualized as strengthening their capabilities to prevent reproductive and sexual health risks thereby enlarging their reproductive choices without reflecting on the role of the general political economic structures. This thesis argues that while general health indicators, life choices and rights of the poor women are decreasing due to the neoliberal shrinkage of social policy and flexible working regimes, the sole focus on reproductive health and rights by development agents is irrelevant. In line with this argument, this study draws upon post-development theory in order to argue that development is a historically specific representation of social reality which permits particular modes of knowing while disqualifying others for perpetuating global hegemonic regimes.