Four weeks of respiratory muscle training improves intermittent recovery performance but not pulmonary functions and maximum oxygen consumption (vo2 max) capacity in young soccer players
Genç futbolcularda dört haftalık solunum kası antrenmanı toparlanma performansını geliştirir fakat, solunum fonksiyonlarını ve maksimum oksijen kullanım kapasitesini (vo2 max) geliştirmez
- Tez No: 262610
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı genç futbolcularda dört hafta boyunca uygulanan solunum kası antrenmanın aralıklı toparlanma performansı solunum fonksiyonları ve maksimum oksijen kullanım kapasitesi (Vo2max) üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışamaya Hacettepe Spor Kulübü'nden Turkiye PAF (Profeyonelliğe aday futbolcu hazırlık ligi) Ligi'nde oynayan ortalama 18.4 ± 0.8 yaş (17-19), 8.5 ± 0.7 (7-9) futbol deneyimi ve haftalık 120 MET değerlerine yıl sahip onsekiz genç futbol oyuncusu katılmıştır. Katılımcıların maxsimum oksijen kullanım kapasitesi (Vo2max) koşu bandına entegre edilmiş gaz analizörü, solunum fonksiyonları spirometre ve toparlanma performansları ise Yo-yo aralıklı toparlanma seviye 2 testi ile ölçülmüştür. Daha sonra ise onsekiz katılımcı rasgele olarak solunum kası antrenmanı (RMT) (n = 9) veya kontrol (n = 9) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. RMT grubundaki katılımcılar hem kendi olağan antrenmanlarına ve ayrıca ticari olarak satılan powerlung sport model (Powerlung Inc., TX, and USA) solunum kası antrenmanı cihazı ile dört hafta boyunca solunum kası antrenmanı (haftada 5 gün, günde iki kere 30 tekrar) yapmışlardır. Diğer yandan, kontrol grubundaki katılımcılar ise sadece kendi olağan antrenmanlarına devam etmişlerdir. Dört haftalık solunum kası antrenman periyodununun ardından solunum kası antrenmanının genç futbolcularda Vo2max, solunum fonksiyonları (VC, FVC, FEV1.0, and PEF) üzerindeki etkilerini görebilmek için aynı testler tekrar edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, uygulanan dört haftalık solunum kası antrenmanı, kontrol grubundaki katılımcılar ile karşılaştırıldığında RMT grubundaki katılımcıların yo-yo aralıklı toparlanma seviye 2 testinde gerçekleştirdikleri toparlanma performanslarını istatistiksel olarak anlamlı (% 39) bir şekilde arttırmıştır. Fakat, RMT ve kontrol grubunun maksimum oksijen tüketim kapasitesi (Vo2max) ve solunum fonksiyonları (VC, FVC, FEV1.0, and PEF) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme yaratmamıştır. Sonuç olarak genç futbolcularda dört hafta boyunca uygulanan solunum kası antrenmanı toparlanma performansını önemli ölçüde geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of 4 week respiratory muscle training (RMT) on intermittent recovery performance, pulmonary functions and maximum oxygen consumption capacity (Vo2max) of young soccer players. Eighteen young soccer player who were playing in the Turkey PAF League (league for candidate professional soccer players) from Hacettepe Sports Club with a mean age of 18.4 ± 0.8 years (ranging from 17 to 19 years) and 8.5 ± 0.7 (ranging from 7 to 9 years) years experience in soccer participated. Players? weekly metabolic equivalent score (MET) was 120. Their maximum oxygen consumption (Vo2max) on a treadmill, pulmonary function with a spirometer, and recovery performance with a yo-yo intermittent recovery test level 2 were measured and then they were randomly assigned into two groups as either RMT (n = 9) or control (n = 9). The RMT group continued both their regular training and RMT treatment with a commercially available powerlung sport respiratory muscle trainer (Powerlung Inc., TX, and USA) for 4 weeks. The control group only continued with their regular training. After completing 4 week RMT implementation (composed of 30 sets of inhalation, two times a day, 5 days of the week), the same tests were performed in order to see the effects of 4 week RMT treatment on selected parameters mentioned above. Findings of this study indicated that 4 week of RMT treatment significantly improved (% 39) yo-yo intermittent recovery test level 2 performances of the RMT group from pre to post test measurements when compared to subjects in the control group. However, there were no significant improvements in both RMT and control group?s Vo2max capacity, Vital capacity (VC), Forced vital capacity (FVC), forced expiratory flow (FEV1.0) and Peak expiratory flow performances (PEF). As a conclusion, 4 week of RMT implementation improves the intermittent recovery performance of young soccer players.