Türkiye'de kültür endüstrisi ve Türk dizilerinin dış ticarete etkisi
Culture industry in turkey and the effect of Turkish TV series on foreign trade
- Tez No: 678109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'nin son yıllarda dizi film ihracatı yapan ikinci ülke konumuna yükselerek elde ettiği önemli başarı, sosyolojik ve kültürel etkileri yanında ekonomik kazanımları bakımından da dikkate alınması gereken bir gerçekliktir. Yurt içinde yakaladığı ilgiden daha fazlasını yurt dışındaki gösterimlerde bulan ve her geçen gün izleyici sayısını artıran Türk televizyon dizileri, bir kültür endüstrisi ürünü olması bakımdan kültür endüstrisi kavramı incelenmekte ve yine dizilerin hizmet ihracatı kalemi olması sebebiyle hizmet ihracatının dünyada ve Türkiye'de nasıl anlaşıldığını bilmek gerekmektedir. Dizi ihracatının dış ticaret etkisinin kendi satış rakamlarından oluşan katkısı yanında farklı sektörlerin ihracatını tetikleyerek döviz kazandırıcı olumlu bir etkisinin olduğu görülmektedir. Hizmet ihracatında gerçek rakamlara ulaşmanın sektörün yapısından kaynaklanan ölçüm probleminin varlığı sektör temsilcilerinin sıklıkla dile getirdikleri bir konudur ve doğru yöntemlerle çözülmesi hususundaki çalışmalar devam etmektedir. Dijital platformlar, özellikle covid-19 salgını döneminde popüleritesini artıran yapılar olarak Türk yapımı film ve dizilerin ihracı için alternatif bir kanal imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey's significant achievements in recent years, rising to the second country in the exporting series of films have achieved is a reality that should be considered in addition to economic gains in terms of sociological and cultural implications. The Turkish television series, which find more than the domestic interest they receive in international screenings and increase the number of viewers day by day, are examined in terms of the culture industry in terms of being a product of the culture industry. However, the export of services in the world due to the number of items and services exports need to know how to understand in Turkey. It is seen that the foreign trade effect of serial exports has a positive effect on foreign exchange earning by triggering the exports of different sectors as well as the contribution of their own sales figures. The existence of the measurement problem arising from the structure of the sector in reaching real figures in service exports is an issue expressed by the representatives of the sector, and efforts are continuing to solve it with correct methods. Digital platforms offer an alternative channel for the sale of Turkish productions, especially as structures that have increased their popularity during the covid-19 outbreak.