Türkiye'de çocuk suçluluğunun nedenleri
Causes of juvenile delinquency in Turkey
  1. Tez No: 810624
  2. Yazar: SEYİTHAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GELERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çocuklar içinde yaşadıkları toplumun geleceklerinin teminatıdır. Bu bakımdan çocuk üyeleri suça sürüklenen toplumların gelecekleri risk altındadır. Geleceklerini garanti altına almak isteyen her toplum bu bakımdan çocuğu suça iten nedenleri araştırmak, tespit etmek ve çocuk suçluluğunun azalması ve hatta ortadan kalkması için üzerine düşeni fazlasıyla yapmak mecburiyetindedir. Problem toplumun bekası ile ilgili bulunduğundan hem hassas hem de ciddidir. Türkiye'de çocuk suçluluğunun nedenlerinin daha önce bu konuda Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılan araştırmalardan bilgi toplanmak suretiyle tespit edilmeye çalışıldığı bu çalışmada birinci bölümde suç eyleminin ortaya çıkmasını açıklamaya çalışan teoriler biyolojik, psikolojik ve sosyolojik teoriler üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise suç, çocuk, çocuk suçluluğunun tarihsel gelişimi, ulusal ve uluslararası kaynaklarda çocuk suçluluğu başlıklarıyla ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde çocukları suça sürükleyen nedenler kapsamlı olarak ele alınıp incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'de çocuk suçluluğu üzerinde etkili olan biyolojik, psikolojik, ailevi ve çevresel faktörler etraflıca ortaya konulmuştur. Bu yapılırken, konu ile ilgili uluslararası ve ulusal literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışma konumuzun genel bir değerlendirmesi yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children are the guarantee of the future of the society in which they live. In this respect, the futures of societies whose juvenile members are dragged into crime are at risk. In this respect, every society that wants to guarantee their future has to investigate and identify the reasons that push the child to commit crime, and do its part to reduce or even eliminate juvenile delinquency. The problem is both sensitive and serious as it is related to the survival of the society. In this thesis, the causes of juvenile delinquency in Turkey are tried to be determined by collecting information from researches conducted in various provinces of Turkey on this subject. In the first part, the theories that try to explain the emergence of the criminal act are tried to be explained through biological, psychological and sociological theories. In the second part of the research, information about crime, juvenile, historical development of juvenile delinquency, and juvenile delinquency in national and international sources were given. In the third part of this thesis, both the biological, psychological, familial and environmental factors that lead children to delinquency are explained and the research findings related to the effect of these factors on juvenile delinquency are included. In other words, the literature has been through reviewed. In the fourth part, the findings obtained from previous studies on the causes of juvenile delinquency in Turkey are summarized and some suggestions regarding the findings are given in the literature section for researchers and those interested in the subject.