Rasim Özdenören'de insan
Human in the Rasim Özdenören
- Tez No: 262648
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH ANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışma Rasim Özdenören'in hikâye kahramanları üzerine yapılmıştır. Çalışmamızın amacı, hikâyelerdeki kahramanlar aracılığıyla, yazarın insan kavramı karşısındaki bakış açısını ortaya koymaktır.Giriş hariç altı bölümden olan çalışmanın birinci bölümünde kahramanların kendi iç dünyası ve benliğiyle olan ilişkisi, ikinci bölümde kahramanların etrafındaki diğer insanlarla olan birebir ilişkileri, üçüncü bölümde kahramanların, toplumla olan ilişkisi, dördüncü bölümde kahramanların zaman kavramıyla olan ilişkisi, beşinci bölümde kahramanların, mekân kavramıyla olan ilişkisi ve altıncı bölümde de kahramanların eşya ile olan ilişkisi değerlendirilmiştir.Bu çalışmada sadece Özdenören'in hikâyelerinden değil, denemelerinden ve farklı alanlara ait kitaplardan da (psikoloji, sosyoloji ve felsefe) yararlanılmıştır.Ortaya çıkan sonuçta, Özdenören'in hikâye kahramanların ayrıntılı bir gözlem ve yerinde tespitlerle geliştirilerek insani özelliklere sahip gerçek karakterler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been done on Rasim Özdenören?s story characters. The aim of the study is, to display author?s point of view on human concept by means of story characters.In the first chapter of the study which is composed of six chapters except introduction, the relation of characters with their own internal world and egoes, in the second chapter the relation of characters with the other people around, in the third chapter the relation of characters with the society, in the fourth chapter the relation of characters with time concept, in the fifth chapter the relaiton of characters with place concept, and in the sixth chapter the relation of characters with the objects have been evaluated.Not only the stories of Özdenören, also his essays and books concerning different sciences (psychology, sociology, philosophy) have beeen benefited in this study.In conclusion, it has been seen that Özdenören?s story characters became real characters who have humanely characteristics by detailed observations and correct determinations.