Türk öğrencilere İspanyolca ?subjuntivo? kipi öğretimi yöntem, sonuç ve örneklemeleri
Methods, conclusions and exemplification in Spanish subjunctive mood teaching to Turkish students
  1. Tez No: 262647
  2. Yazar: MEHMET İLGÜREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFAEL CARPİNTERO ORTEGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk öğrencilerin İspanyolca öğreniminde zorluklar yaşadıkları bir konu olan subjuntivo kipinin etkin öğrenimi için, anket ve deneme testlerinin sonuçlarına dayanarak öneriler vermektir.Yapılan anket ve testler sonucunda öğrencilerin genelinin bu konuda gerektiği kadar yetkin olmadığı ortaya çıkmıştır. Tekrarcı dilbilgisel egzersizlerle öğrendikleri bu kipi genel özellikleriyle ve belirli kullanım biçimleriyle tanımaktadırlar ama büyük çoğunluğu sözlü ve yazılı dilde yetkin bir biçimde kullanamamaktadır. Günlük yaşamlarına İspanyolca kullanım olanakları oldukça sınırlı olan Türk öğrencilerin subjuntivo öğrenim süreçlerini kolaylaştırmak için, bu kipin dilbilgisel yönünü geri plana itmeksizin farklı subjuntivo kullanım biçimlerine odaklanan uygulama derslerine ağrılık verilmesini öneriyoruz. İspanyolca dil kullanımında subjuntivo kipi geniş bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte, subjuntivo'nun bütünsel bir yaklaşımla öğreniminin zorlukları ve dil öğretimi ile ilgili zamansal kısıtlılıklar göz önünde bulundurulduğunda bu kipin kullanımlarının ilgili bağlamlarda, gruplanmış biçimde ele alınması ve örneklenmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Önerimiz, bu uygulama derslerinin ödev odaklı yaklaşımın ders planını izlemelisi, öğrencilerin ilgili subjuntivo yapılarını kullanarak gruplar içerisinde iletişim deneyimi edinmesidir. Diğer önemli bir nokta da öğrencinin bu öğrenim sürecine etkin ve bilinçli katılımının sağlanmasıdır. Öğrencilerin sınıf dışı uygulama olanaklarının kısıtlılığı nedeniyle, bu bütünsel öğretim yaklaşımı, dilbilgisiyle, öğrencilerin iletişimsel becerilerini birleştirerek gerçek yaşam koşullarına uygun bir biçimde subjuntivo konusunda yetkinlik kazanmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The goal of this work is to give suggestions for the efficient teaching of the subjunctive mood -which is a subject that causes difficulties in Spanish teaching to the Turkish students-, based on the surveys and tests given to the students.The surveys and tests given to the students show that they do not have a sufficient command of the subjunctive mood. Although the students know this mood on a general basis -which they have learned with repetitive exercises- with its main characteristics and some of its uses, most of them cannot use it competently in oral and written language. To make the process of teaching ?the subjunctive? easier for Turkish students, who have limited opportunities for real-life practice of the Spanish language, more practical lessons should be done focusing on the uses of this mood without omitting the grammatical aspect. The subjunctive mood covers a wide range in language use: however, in consideration for the difficulties in learning by holistic approach as well as time limit in language learning this mood should be marked and exemplified in relevant and categorized contexts. I suggest that these lessons should follow the lesson plan of the task-based learning and that as groups the students should gain experience in communication through these subjunctive constructions. Another important point is to provide the effective and conscious participation of the student to the learning process. Because of the limited possibilities of practice outside the classroom, this integral teaching approach unites grammatical knowledge with the communicative skills of the students, which would gain them efficiency in subjunctive mood in terms of real life conditions.