İstanbul Süleymaniye Kütüphanesindeki Arapça ve Osmanlıca kırâat yazmaları
The Arabic and Ottoman qırâat manuscripts in The Süleymaniye Library of İstanbul
  1. Tez No: 262653
  2. Yazar: MUHAMMED İSA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, El Sanatları, Religion, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Kırâat ilmi vahyin başlangıcından bu yana diğer İslâmî ilimler gibi sahasında uzmanların yetiştiği ve değerli yapıtlara imza atılan bir ilim dalı olmuştur. Tarihimiz bu kırâat uzmanlarının yazmış oldukları sayısız eserle doludur.İslâmi ilimler literatürümüz söz konusu olduğunda geçmişimizi bütün ihtişamıyla nazarımıza sunan en büyük hazinelerimizin başında İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi gelmektedir. Merkeze kırâat ilmini alan ortam olarak Süleymaniye Kütüphanesini seçen bu çalışma, zengin kıraât literatürünün henüz gün yüzüne çıkmamış, basılı olmayan eserlerini bu ilmin ilgililerine sunmayı ve Süleymaniye Kütüphanesinin eşsiz birikimini bir kez daha gözler önüne sermeyi amaçlamıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, meşhur kırâat eserlerinin başlık yapılarına uyulmaksızın keleme alınan kitap ve risaleler incelenmiştir.İkinci bölümde meşhur kırâat eserlerinin başlık yapılarına uygun olarak yazılan ve aralarında başlık yapısı bakımından birlik bulunan eserler, Sistematik tarzda kaleme alınmaları açısından değerlendirilip incelenmiştir.Üçüncü bölümde de, kırâat eserlerinin ikinci bölümü diyebileceğimiz ve kırâat ilminin pratik kısmını ifade eden ferşü'l-huruf tarzındaki eserler ele alınmıştır.Çalışma araştırma esnasında karşılaşılan ve çalışmanın tasnifinde belirleyici rol oynayan farklı tarzdaki yazımların aralarındaki ayrıma dikkat çekerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of qırâat has been a branch of science like the other Islamic sciences in which scholars in the area have grown and valuable works produced since the beginning of the revelation. Our history is full of countless works written by these qırâat scholars.When our oeuvre of Islamic sciences is in question, Istanbul Suleymaniye Library is the leading one among our largest treasures which present our history with all its grandeur. This work, which locates the science of qırâat into its center and chooses Suleymaniye Library as a setting, has aimed at presenting the works of rich qırâat oeuvre which are unprinted and have not been brought to daylight to the concerned researchers of this science and displaying its unique accumulation one more time.The work is composed of three sections. In the first section, books and booklets are examined without following the famous qırâat works title structures.In the second section works which are written according to famous qırâat works and are the same in terms of title are evaluated and examined from the point of their systematical composition.In the third section, works like ?ferşü?l-huruf? which we can call the second section of the qırâat works and mean the practical section of the science of qırâat are taken into consideration and examined.The work is finished by remarking the diverse manners of scripts which have been encountered during the research and played a determining role in the classification of the work.