Temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası antlaşmaların iç hukukta doğrudan uygulanması
Direct iplementation of international agreements about fundamental rights and freedoms in domestic law
- Tez No: 262668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, 2004 değişikliği ile Anayasa'nın 90/son maddesine eklenen ?Usûlüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.? cümlesinin anlam ve kapsamının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak uluslararası antlaşmaların iç hukuktaki yeri, ikinci bölümde, temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası antlaşmaların iç hukuktaki yeri ve ek cümlenin akla getirdiği sorular, üçüncü bölümünde ise, yargı organlarının temel hak ve özgürlüklere bakışı ile uygulamadan örneklerle temel hak ve özgürlükler konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to1982 Constitution?s article 90/last paragraph added in 2004 ?If that have been come into force legaly, international conventions which concern fundamental rights and freedoms include different rules from laws in same matter, international conventions have been taken into consideration in case disagreements?. In this study, determining mean and coverage of this sentence have been aimed.This thesis consists of three parts. In the fırst part international conventions are dealt with in the domestic law generally; in the second part international conventions concerning fundamental rights and freedoms in the domestic law and then questions derived from ?additional sentence? implying some questions, are examined ; in the last part views of the courts to fundamental rights and freedoms and examples from practices, have been studied.