Demokrat Parti Dönemi anayasa tartışmalarının ve sorunlarının 1961 Anayasasının oluşumuna etkileri
Effects of constitutional debates and problemes in Democrat Party Era on the formation of the 1961 Constitution
  1. Tez No: 262675
  2. Yazar: HALİL VOLKAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET Ö. ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Tezimizde giriş bölümünde tezimizin planı ve problematiği anlatıldıktan sonra çok partili siyasal hayata geçiş dönemi anlatılarak tezimize tarihsel giriş yapılması amaçlanmıştır. Tezimizin Birinci Bölümünde sadece 1950?1954 yılları arası, İkinci Bölümünde 1954?1957 yılları arasında, Üçüncü Bölümünde 1957?1960 yılları arasında anayasa tartışmaları incelenmiştir. Ayrıca tezimizin konusunun siyasal tarihle ilişkisi göz önünde bulundurularak aynı dönemlere ilişkin siyasal tarihi gelişmeler de anlatılmıştır. Dördüncü Bölümde ise 1950?1960 yılları arasındaki yapılan teorik anayasa tartışmalarının öncelikle Ankara Tasarısı ve İstanbul Tasarısı olarak bilinen üniversite mensupları tarafından hazırlanan anayasa tasarılarına etkilerini ve nihayetinde 1961 Anayasası üzerinde etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introductory chapter of our master thesis, after being explained the plan and the problematique of our thesis, it has been intended to make an historical introduction by narrating the transition period to multiparty system. In the First, Second and Third Chapters, constitutional debates of in the periods between 1950?1954, 1954?1957, and 1957?1960 have been examined respectively. Besides, taking into consideration the relation between the political history and subject of our thesis, political history have been also narrated regarding above mentioned periods. In the Fourth Chapter, firstly, effects of above mentioned constitutional debates in the period of 1950?1960 on the draft constitution known as Ankara Draft and İstanbul Draft which are prepared by university members and finaly effects on 1961 Constitution have been examined.