Kuruluşların reklamlarında sosyal meseleleri kullanmaları
How companies use social isues in their advertisements
- Tez No: 262694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Journalism, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'de gazetelerdeki gündemin, bir pazarlama iletişimi elemanı olan reklam üzerindeki etkileri incelenmiştir. İnceleme için gerekli olan bulgular gazete taraması yöntemi ile sağlanmıştır. Çalışmanın objektif ve mümkün olduğunca doğru netice vermesi için, Milliyet, Cumhuriyet ve Türkiye gazetelerinin 2006 yılındaki tam yıl arşivi taranmıştır. Toplanan bulgular neticesinde gazete gündemlerinin gazete reklamlarının içeriğindeki etkinliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the extend of this thesis, the effect of the agenda of Turkish newspapers on advertisement which is a marketing communication element has been analyzed. The findings needed for the analysis has been searched with the method of newspaper search. Milliyet, Cumhuriyet and Türkiye newspapers archive of the year 2006 reaserched for the objectiveness and as possible as true results of the work. As a result of the collected findings, newspaper agendas effect on the advertisements which published in newspapers is analysed.