Kadına yönelik şiddete karşı sosyal içerikli reklam kampanyaları:tüketici üzerindeki etkileri; Keşfedici bir araştırma
Social advertising campaigns against violence against women:their impact on consumers; An exploratory study
  1. Tez No: 903260
  2. Yazar: SERKAN İMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER YÖNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma günümüzde reklamların pazarlama iletişimi açısından vazgeçilmez bir noktaya geldiğini anlatmaktadır. Reklam piyasası işletmelerin başarısıyla doğru oranda büyümüş, işletmelerin gelişmelerinde önemli bir değere sahip olmuştur. İşletmeler açısından reklam ürünün duyurulması, tanıtılması, piyasa içerisinde ayırt edici özelliklerinin ön plana çıkmasını sağlamıştır. Sosyal içerikli reklamlar ise kuruluşlar ile onların sosyal amaçlarını desteklemek temelinde, pazarlama hedeflerine ulaşmaya teşvik etmek için tasarlanmış stratejilerdir. Toplumsal meselelerin bugün en başında gelen kadına yönelik şiddet gerçeği, reklam verenler tarafından artık temsili günler ve haftalarda gösterime girmekten çıkıp, yılın büyük bölümünü içine alacak şekilde çalışmalara dönüşmüştür. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi ile içerik analizi yapılmıştır. İki farklı focus (odak) grup oluşturulup, her grupta yedi kişi bulunmuştur. Focus (odak) grup çalışmanın sonucunda hem sosyal içerikli reklamlar hakkında hem de kadına yönelik şiddete karşı sosyal içerikli reklamların analizleri yapılmıştır. Gözlem ve görüşme gibi veri toplama araçlarıyla elde edilen verilerle birlikte araştırma sorularına cevap bulmak için tümevarım yöntemini kullanarak kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan bulgular ışığında, kadın tüketicilerin sosyal içerikli reklamlara ilgili olduğu, satış amacı gütmeyen reklamların kadına yönelik şiddeti engelleme açısından daha kabul edilebileceğini vurgulanmıştır. Bu çalışma, ülkemizde sosyal içerikli kadın reklamlarının daha etkili bir şekilde oluşturulması için bir yol haritası sunmakta hem akademik çevreler hem de markaların çalışmaları için bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu tezin amacı günümüzde kadınlara yönelik şiddetin biçimlerini ve boyutlarını anlatmak, aynı zamanda kadınlara yönelik şiddete karşı işletmelerin sosyal politikalara yönelmelerini sağlamaktır. Bununla birlikte medyanın her alanında sosyal içerikli reklamların kadına yönelik şiddet karşıtı içerikler üretmesindeki önemine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
This study explains that advertisements have become indispensable in terms of marketing communication today. The advertising market has grown in direct proportion to the success of businesses and has an important value in the development of businesses. For businesses, advertising has enabled the product to be announced, promoted and its distinctive features to come to the fore in the market. Social advertising, on the other hand, is a strategy designed to encourage organizations to achieve their marketing goals on the basis of supporting their social objectives. The reality of violence against women, which is one of the most prominent social issues today, has been transformed by advertisers from being shown on representative days and weeks to works that cover most of the year. In the study, content analysis was conducted with qualitative research method. Two different focus groups were formed and there were seven people in each group. As a result of the focus group study, both social content advertisements and social content advertisements against violence against women were analyzed. Together with the data obtained through data collection tools such as observation and interviews, a comprehensive study was carried out using the inductive method to find answers to the research questions. In the light of the findings, it was emphasized that female consumers are interested in socially relevant advertisements and that non-sales-oriented advertisements may be more acceptable in terms of preventing violence against women. This study provides a road map for the creation of more effective socially-oriented women's advertisements in our country and is a resource for both academic circles and brands. The aim of this thesis is to explain the forms and dimensions of violence against women today, as well as to enable businesses to turn to social policies against violence against women. In addition, it draws attention to the importance of social content advertisements in every field of media in producing content against violence against women.