Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin ölçme değerlendirme bağlamında tutum ve yaklaşımları
The attitudes of teachers of English as a foreign language toward testing
- Tez No: 262695
- Danışmanlar: PROF. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 520
Özet
Yabancı dil eğitimi hızlı bir değişim sürecindedir. Bu değişimin itici gücü ise toplumsal, siyasal ve ekonomik yapılanmalardaki değişimlerdir. Yabancı dil öğretiminde iletişimsel yaklaşımların gelişmesi dil sınavlarını hazırlayan birimler ve öğretmenler için önemli bir konuyu gündeme taşımıştır. Yabancı dil eğitimi alanında ki gelişmeler, ölçme değerlendirmenin dil öğretiminde ne denli önemli olduğunu göstermektedir. Dil öğretiminin vazgeçilmez bir unsuru olarak ölçme değerlendirme aynı zamanda dil öğretim hedef, içerik ve uygulamalarını da etkileme potansiyeli taşıyan güçlü bir araçtır. Günümüz gereksinimleri doğrultusunda oluşturulmuş iletişimsel dil öğretim içerik ve uygulamalarının başarı düzeyine dair kararlar alabilmek aynı yaklaşımlarla oluşturulmuş ölçme değerlendirme teknikleriyle mümkündür. Bu bağlamda yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin ölçme değerlendirme tutum ve yaklaşımları belirleyici rol oynamaktadır. `Yabancı Dil olarak İngilizce Öğretmenlerinin Ölçme Değerlendirme Bağlamında Tutum ve Yaklaşımları' konulu çalışmayı yönlendiren temel amaç, yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin ölçme değerlendirme tutumlarını belirlemektir. İngilizce öğretmenlerinin ölçme değerlendirme yaklaşımlarını belirlemek, aynı zamanda yabancı dil öğretim yöntem içerik ve uygulamalarını yansıtmaları bağlamında da önemlidir. Bu nedenle yoğun İngilizce öğretim programları olan Anadolu Lisesi İngilizce öğretmenlerine, araştırma hedefleri doğrultusunda hazırlanan sormacalar verilmiştir. Araştırmanın dayanağını oluşturan 176 sormaca, geçerli olarak kabul edilmiş ve değerlendirilmiştir. Beş bölümden oluşan sormaca, 112 ölçme değerlendirme tekniğini ve öğretmenlerin sınav öncesi, sırası ve sonrasında geçerlilik, özgünlük, güvenirlik ve uygulanabilirlik bağlamında karşılaştıkları sorunlarla ilgili 60 sorun tanımlayıcı tümceyi içermektedir. Öğretmenlerden, sunulan ölçme değerlendirme tekniklerini kullanma ve sorunlarla karşılaşma sıklıklarını belirtmeleri istenmiştir. Elde edilen bulgular iletişimsel dil öğretimi ve ölçme değerlendirme açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde alternatif ölçme değerlendirme yaklaşımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign language education is in a period of rapid change. The driving force behind these changes is the changes in educational, social, political and economic context. The development of communicative approach to language teaching raises the important issues for examining bodies and teachers. Advances in foreign language education show how testing play a critical role in teaching and learning. Testing as one of the indispensable powerful components of language teaching has the potentiality of influencing the curriculum in all aspects. Determining the success of communicative language teaching content and practices constructed in accordance with the needs of contemporary world, could only be achieved by language tests that use the same approaches of communicative testing techniques. In this context, the attitudes of English teachers towards testing have a determinant role. Thus, this research called ?The Attitudes of Teachers of English as a Foreign Language toward Testing? is concerned with the significant role of English teachers in testing practices. The aim of the research is to identify the attitudes of English teachers toward language testing. It is also important to determine the attitudes of English teachers as a reflection of language teaching methods, contents and practices. Therefore, teachers in Anatolian High Schools, instructors of intensive language programs have been given the questionnaire that has been designed in accordance with the objectives of this research. 176 questionnaires that provide the basis for the research have been evaluated as valid feedback. The questionnaire that is composed of five parts includes 112 testing techniques and 60 statements that define the obstacles in terms of validity, authenticity, reliability, and practicality teachers may encounter pre, during and post stages of language assessment. Teachers have been asked to state the frequency of using the test techniques presented and the frequency of facing possible difficulties mentioned. The finding of research has been construed in terms of communicative language teaching and testing. In closing part of this research alternative approaches to language testing have been proposed.