Konut değişiminin, ilan ve reklamlar üzerinden okunması- Konya örneği
Change in housing, ınvestigation on announcement and advertisements; a case study Konya, Turkey
  1. Tez No: 532075
  2. Yazar: AYŞEGÜL ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Konya'da 1950'den 2010 yılına kadar konut yapılarında meydana gelen değişimlerin, konut reklamları üzerinden incelenerek tespit edilmesi hedeflenmiştir. Değişen üretim ve tüketim anlayışının, konut reklamlarına olan etkisini ve bu durum sonucunda konut tercihlerinde meydana gelen değişimi vurgulayan şema, çalışmanın bakış açısını oluşturmuştur. Çalışma kapsamında, Konya yerel gazeteleri ve Konya yerel yazılı basını incelenmiş, elde edilen verilerden görselleri net olanlar çalışmada kullanılmıştır. Daha önce konuyla ilgili olarak hazırlanmış kitaplar, makaleler, yüksek lisans ve doktora tezleri, mimarlık alanında çıkarılmış dergiler çalışmada kullanılan diğer materyaller olmuştur. Araştırmada; • 1950'lerde Konya'da kurulan fabrika ve diğer sanayi kuruluşların nüfus artışına sebep olarak konut açığına sebep olduğu, • Artan nüfusla birlikte kooperatifçilik ve yap-satçılığın yaygınlaştığı, • 1950'lerde yapı malzemelerinin günümüzde sıradanlaştığı ya da hiç kullanılmadığı, • 1950'lerde sosyal ve kentsel donatının önemsiz olduğu; ancak günümüzde bu donatıların konut satın almaya etki eden önemli unsurlardan olduğu, • 1950'li yıllarda konut barınma ihtiyacını karşılamayı vadederken günümüz konut reklamlarında konutun vadettiği anlamların; mutluluk, çağdaşlık, seçkinlik gibi konutun bireylere aslında veremeyeceği değerler olduğu, • 1950'lerde ilan ve reklam sloganları süslü ifadelerden uzakken günümüzde alıcıyı etkileyecek ifadelerin kullanıldığı, • 1950'lerde ilan ve reklamın amacı farkındalık yaratmakken günümüzde ürüne arzu uyandırmak, güven oluşturmak olduğu, • Değişenin konut yapıları değil, konuta yüklenen anlamlar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the change in housing architecture in Konya from 1950 to 2010 by examining dwelling advertisements. This research focuses on the transformation of housing preference parallel with changes in consciousness of production and consumption and housing advertisements. Within the scope of the study, Konya local newspapers and Konya local press were examined, and clear images were used in the study.Books, articles, postgraduate and doctoral theses previously published in relation to the subject, and architectural journals are used as a research material to understand the subject in deep. In this research; • The fact that factories and other industrial establishments instituted in Konya in the 1950s caused the increase of the population and the housing vacancy. • Co-operative system and building-selling have become widespread with increasing population. • Building materials used in the 1950s and considered luxurious are now commonplace or never used. • While in the 1950s social and urban facilities were unimportant, currently, these types of equipment are important factors that affect the purchase of housing. • In the 1950s, while housing promised to meet the need for housing, modern housing advertisements have the promise of residence; happiness, contemporaneity, exclusivity, etc., are values that the individual can not actually experience. • In the 1950s, the advertising and advertising slogans were far from fancy expressions, but the expressions that will affect the buyer are used. • In the 1950s, the purpose of advertisement and advertising was to create awareness and to create confidence, • It was concluded that the changes were meaning not to housing structures but to housing.