Using songs in English language teaching: The use of music activities in the classroom
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde şarkıların kullanımı: Sınıf ortamında müzik etkinlikleri
- Tez No: 262704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ERİŞKON CANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, müzik ve şarkıların yabancı dil olarak İngilizce derslerindeki pedagojik değerini ve uygunluğunu ortaya koymaktır. Çalışma aynı zamanda, müzik aktivitelerinin, iletişim becerilerini ve kültürel bilinci arttırmak için sınıfta nasıl uygulanabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, müzik yöntembilim ve teorileri incelenmiş; daha sonra müziğin ve şarkıların yabancı dil sınıfında kullanılma gerekçesi ele alınmıştır. Çalışmaya temel oluşturması açısından, Türk ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak, sınıfta uygulanabilecek şarkılar önerilmiştir. Çalışmanın hedef kitlesini tanımak için `yaşça küçük öğrenci' ve `ergen öğrenci' lerin karakteristik özellikleri ve nasıl öğrendikleri ele alınmıştır. Türk eğitim sisteminde İngilizce öğretiminde yapılan politika değişiklikleri incelenerek, İngilizce'nin bugüne kadar olan gelişimi gözden geçirilmiştir. Bu çalışmada, ayrıca, İngilizce ilköğretim programı ile birlikte ilköğretim için hazırlanmış ders kitapları ve izlenceler de incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, dil öğelerini pekiştirme ve sınıflarına değişiklik getirme arayışı içinde olan öğretmenlere örnek şarkı ve aktiviteler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the overall pedagogical value and suitability of the use of music and songs in the EFL classroom. The present study also aims to demonstrate how music activities can be incorporated in the classroom to practice communication skills and enhance cultural awareness. In this context, music methodologies and theories are covered and followed by the discussion of the rationale for the use of music in the foreign language classroom. In order to establish a basis for the study, activities for songs are offered to be incorporated in the EFL classroom within the context of Turkish primary students. Thus, to know about the target group of the study, the characteristic properties of `young learners? and `adolescent learners? have been outlined and some general information about how they learn has been covered. Also an overview of the development of English by outlining the policy changes in English language teaching in Turkish education system is presented. In addition, the study examines the Turkish English Curriculum for Primary Education (Grades 4,5,6,7 and 8) with a review of English syllabus and course books for primary education in Turkish education system. At the end of the study some sample songs with activities are offered to reinforce a variety of language items, and to guide the teachers who are looking for ways to provide variety in their classes.