Temel armoni kurallarının gitara uyarlanmasında Challan armoni yaklaşımları üzerine bir yöntem araştırması
A research method on Challan harmony approaches for the application of fundamental harmony rules on to the guitar
  1. Tez No: 262723
  2. Yazar: FATİH AKBULUT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BEKİR KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, vokal mantık ile şekillenen, tonal armoniye yönelik temel kuralların gitarda uygulanabilirliği ele alınmış; bu doğrultuda Henri Challan'ın armoni yaklaşımlarını ortaya koyduğu 380 adet bas ve şan çözümlemelerinin 50 tanesi, oluşturdukları açık ve sürekli dört sesli armonik dokular nedeni ile bu araştırma için seçilmiştir. Çözümlemeler, özlerini ortaya koyan yatay ve dikey ana bileşenler korunarak, kontrapuntal açıdan seslerin iç içe geçtiği bir yapıya dönüştürülmüş ve gitarda çalınabilir hale getirilmişlerdir. Elde edilen bulgular sonucunda, ses devinimleri arasında paralel oktav ve beşlilerden kaçınmayı amaçlayan akor oluşumları ve bağlantılarına yönelik kuralları içeren bir armoni yaklaşımının, özünü kaybetmeden gitar üzerinde de uygulanabilirliği, araştırma sonucunda elde edilen verilerle doğrulanmıştır.Vokal mantık doğrultusunda geliştirilen tonal armoni kurallarının, belli yöntemler kullanılarak, gitar üzerinde uygulanabilirliğini göstermesi ve bu konuyla ilgili kaynak yetersizliğini giderme yolunda atılan ilk adımlardan biri olması nedeni ile bu çalışmanın yararlılığına inanılmaktadır.Sonuç olarak, bu çalışmada tonal armoniye yönelik temel kuralların gitardaki uygulamaları ortaya konmuştur. Vokal mantık doğrultusunda geliştirilen temel armoni kurallarının ilgili yöntemlerle gitar üzerindeki uygulamalarının armoni literatürüne katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the applicability of the fundamental rules of tonal harmony which has been formed through four-part vocal logic on the classical guitar have been examined. Hence having compact and maintained four-part texture throughout , 50 of 380 realisations by Henri Challan, which involves his tonal harmony approaches have been adapted on to the classical guitar.The data that have been obtained through the research demonstrated that the classical guitar is a very effective instrument for the application of fundamental rules of the tonal harmony, which have been formed through four-part vocal logic; if the maintained four-part texture throughout is converted into more virtual, an average three-part structure by preserving the essence of the compromise between vertical and horizontal elements.It is believed that, this study is prominent in terms of providing methods in accomplishing the application of the fundamental rules of the tonal harmony, which have been formed through four-part logic, onto the classical guitar fingerboard. Therefore, this research is conducted with the belief of contributing to the harmony literature which lacks sufficient sources about the application methods of fundamental rules of tonal harmony on to the classical guitar.In conclusion, classical guitar is a very effective instrument for the application of fundamental rules of the tonal harmony, which have been formed through four-part vocal logic. In this study, methods of accomplishing the application of the fundamental rules of the tonal harmony have been realised.