İmage-nation of gendered nationalism: The representation of women as gendered national subjects in Ottoman-Turkish novels (1908-1938)
Toplumsal cinsiyetçi Milliyetçilik: Kadınların toplumsal cinsiyetçi Milliyetçilik bağlamında Osmanlı-Türk romalarında temsili (1908-1938)
  1. Tez No: 186323
  2. Yazar: ELİF GÖZDAŞOĞLU KÜÇÜKALİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU HELVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Toplumsal cinsiyet kimlikleri ve milliyetçilik arasındaki ilişki, 1980'denitibaren kadınların milliyetçi projelerde çeşitli şekilllerde tanımlanmalarına ışıktutan feminist çalışmaları ile tartışılır bir konu haline gelmiştir. Her ne kadarfeminist literatür kadınların milliyetçi projelerdeki sembolik rolünün önemi veanlamı hakkında birçok saptamayı içeriyor olsa da, kadınların kültürelüretimlerdeki temsili konusu tam anlamıyla incelenmemiştir.Bu çalışmanın hareket noktası Anderson'ın, hayali cemaat olarak millettanımıdır. Bu tanıma göre, insanlar aynı milli topluluğa ait olduklarını akıllarındahayal ederler. Her ne kadar Anderson hayali cemaatin bireyini cinsiyetkimliğinden bağımsız olarak ele alsa da, bu topluluğun her bir bireyinin erkek yada kadın özne olarak kurgulandığı açıktır. Kadın veya erkek bir özne olmadurumu ise hayali cemaaate ait olma biçimini etkiler. Bu çalışmada, toplumsalcinsiyete dayalı kurgunun kollektif bir kimlik olan ulusun bireyi olmaya atfedilensembolik roller ve anlamları belirlediği görüşünü inceleyeceğim.Romanlar hayal edilmiş sınırları temsil etmeleri ve kültürel farklılığı ifadeeden araçlar olarak işlev görmeleri nedeniyle toplumsal cinsiyetçi milletin,Anderson'ın ifade ettiği gibi temel olarak kültürel alanda sürekli devam edenüretimini anlamada, önemli bir rol oymaktadırlar. Belirtildiği gibi, roman veulusal oluşum arasındaki bağlantı tesadüfi değildir. Roman farklı ve birbiriyleçelişen sorunların hayali kahramanların temsili ile tartışıldığı bir alan olarakkullanılabilir. Bu çalışmanın amacı Cumhuriyet öncesi (Osmanlı-Türk) ve erkendönem Cumhuriyet dönemi (1908-1938) romanlarında kadın imajlarınaodaklanarak kadınların toplumsal cinsiyetçi milliyetçilik bağlamında kurgusunuincelemek ve toplumsal cinsiyetçi milli kimliğin oluşumunu analiz etmektir.Amacım, romanlardaki kadın imajlarını inceleyerek Türk milliyetçiliğinin belirliözelliklerinden bazılarını ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The relation between gender and nationalism has been a controversial issuesince the 1980's when the feminist analyses have brought to light different ways inwhich women are implicated in nationalist projects. Although the feministliterature contains several insights about the significance and implications ofwomen's symbolic role in nationalist projects, the representation of women asgendered national subjects in cultural productions is not fully examined.The starting point for this study has been Anderson's definition of nation asan imagined community according to which individuals imagine that they belong tosame national collectivity in their minds. Even though Anderson talks about themember of the imagined community as gender free subject, it is obvious that eachand every member of this community is imagined either as a male or a femalesubject. Being a female or male subject, in turn, affects the form of belonging to theimagined community. In this study, I examine the claim that gendered imaginationdetermines the symbolic roles and meanings attributed to the membership of acollective identity, that is the nation.In order to understand the ongoing production of gendered nation inAnderson's sense which is mainly realized in cultural domain, novels play asignificant role in terms of representing the imagined boundaries and functioningas mediums through which cultural difference is expressed. As it is mentioned, thelink between national formation and the novel is not accidental. The novel can beused as a place where different and conflicting problems are debated through therepresentation of some imaginary figures. The aim of this study is to examine themaking of women as gendered national subjects in the novels in the pre-Republican (Ottoman-Turkish) and early Republican period (1908-1938) byfocusing on women's images and to analyze the formation of gendered nationalidentity. By examining women's images in the novels, my objective is to identifysome of the specific features of Turkish nationalism.