Wittgenstein and zen: A comparison
Wıttgensteın ve zen: Bir karşılaştırma
- Tez No: 262774
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez bir Doğu öğretisi olan Zen Budizm ile 20. yüzyıl Batı dünyasının en sıra dışı felsefecilerinden biri olan Ludwig Wittgenstein'ın felsefi sistemlerinin bir karşılaştırmasıdır. Çalışmada Zen tarihsel bir perspektifle ele alınarak sanat ve dille olan bağları üzerinde durulmuştur. Wittgenstein'ın yaşam öyküsü Zen düşüncesiyle benzerlikleri vurgulanarak ele alınmıştır. Bu çalışma farklı sistemlerin karşılaştırılabilirliğinin her zaman için felsefi spekülasyonlara ve karşı örneklere yol açabileceğinin farkındalığında gelişmiştir. Bu nedenle, böylesi tartışmalara yol açabilecek kaynaklar kasıtlı olarak göz ardı edilerek karşılaştırılan her iki sisteme de eşit mesafede durulması hedeflenmiştir. Burada amaç, kültürel ve coğrafi olarak doğu ile batı arasında bulunan Türkiye'nin akademik ortamına çok uzak gibi görünen bir konuya katkıda bulunmaktır. Zen ile Wittgenstein arasında dil kullanımı konusunda benzerlikler vardır. Ek olarak Wittgenstein'ın kaynaklarına baktığımızda okumuş olduğu yazarların/filozofların Zen Budizm'le ilgili oldukları bilinmektedir. Bu çalışmada Zen ile Wittgenstein'ın düşünceleri arasındaki benzerlikler nedenlendiril-miştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comparison of the philosophical systems of Zen Buddhism, which is an Eastern Philosophy, with Ludwig Wittgenstein?s philosophical studies, who is an extraordinary name of the Western Philosophy in the 20th century. The history and sources of Zen Buddhism were given with its adoption in the use of language and arts. Besides, this study exemplifies the philosophy of Zen Buddhism with the examples from the life story of Wittgenstein. The thesis is written with a full awareness of the sensitivity of comparing different systems which always embody counterexamples and speculations. This is the reason why speculative ideas and resources were deliberately ignored. The aim is to contribute the cultural life of Turkey by taking such a subject to the academic milieu. Moreover, Turkey is the passage of the East and the West both geographically and culturally. There are resemblances between Zen and Wittgenstein by means of method and the useof language. Furthermore, it was given the names of the books that Wittgenstein read and the philosophers who influenced Wittgenstein. The parallels between Zen and Wittgenstein are justified.