Doğu-batı ikilemi bağlamında İngilizce El Cezire (Al Jazeera English)
Al Jazeera English in the context of 'east-west dilemma'
- Tez No: 262793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 513
Özet
Bu çalışma, El Cezire'nin ?Doğu-Batı İkilemi? bağlamında tanımlanan kimliğinin etkisiyle, günümüzde kazandığı öneme paralel olarak, İngilizce El Cezire'nin ?Doğu-Batı İkilemi?ndeki gerçek yerini ortaya koymak için ve kayalar gibi üst üste yığılarak pek çok şeyi görmemizi engelleyen efsaneleştirilmiş olguların, geçmişte ve hâlâ sahip oldukları işlevlerini anlama yolunda; onları yeni baştan okumamızın gerekliliğini vurgulayacak şekilde hazırlanmıştır.Çünkü, efsanevi bir kaynak olarak, Arapça El Cezire'nin, değerlerini koruma anlamında ne kadar direnebileceği tartışılırken, İngilizce El Cezire ile birlikte, çok da direnemeyeceği, yani sınırlılıklarının görüldüğü savı dillendirilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla, İngilizce El Cezire'nin gerçek kimliği, imkân ve sınırlılıklarını tanıma konusunda, alternatif bir okumayla yapılacak bir inceleme dikkate değerdir? Dikkate değerdir çünkü, yüzyıllardır Batı hegemonyası altında bulunan Körfez coğrafyasında, ?Doğuluların? öfkesinin en doruğa çıktığı dönemde ortaya çıkan bir haber kanalının, iddia edildiği gibi, Batı'dan Doğu'ya sürekli ve tek yönlü akışı tersine çevirmeye muktedir (ya da niyetli) olup olamadığı; bu yola çıkacak gücü nereden aldığı ve sınırlılıkları konusunda, İngilizce El Cezire, önemli bir kanıt zemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared for putting forward the actual position of Al Jazeera into the context of ?East-West Dilemma? in parallel to its importance in today?s world, and to understand the existing functions of the legendary facts that prevents us to see the reality and to show the necessity of restudy the above-cited facts.Because, on the one hand, Al Jazeera Arabic has been argued in terms of resistance to protect its values as a legandary media source, on the other hand some thesis argues the limitation of Al Jazeera because of Al Jazeera English. So, it is remarkable to try for an alternative study to identify the structure and the limits of Al Jazeera network. Moreover, Al Jazeera has been emerged at the time of ?Easterner? gets hot, in Gulf region that has been under Western hegemony for ages. And, Al Jazeera English provides impressive evidence about this media network can invert the continues ?one way flow? from West to East or not.