Kurumsal sosyal sorumluluk uygulaması olarak kurumsal gönüllülüğün Türk özel sektöründe yapılanması ve kurum içi iletişim bağlantısı
Structuring corporate volunteerism in Turkish private sector as a practice of corporate social responsibility and the linkage of internal communication
  1. Tez No: 262794
  2. Yazar: ÖYKÜ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA GÖRPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışma kurumsal sosyal sorumluluk, kurumsal gönüllülük ve kurum içi iletişim kavramlarının birbirleriyle olan bağlantısına odaklanmıştır. Bu doğrultuda, etik temelli kurumsal sosyal sorumluluk anlayışını benimseyen şirketlerin, çalışanlarını paydaşları olarak konumlandırdıkları, simetrik kurum içi iletişim politikaları uyguladıkları ve tüm bu bileşenlerin sonucu olarak da kurumsal gönüllülük çalışmaları gerçekleştirdikleri savunulmaktadır. Çalışmada Türk Özel Sektörünün kurumsal gönüllülüğe yaklaşımını belirlemek ve üç kavram arasındaki bağlantıların niteliğini saptamak için iki farklı yöntemden yararlanılmıştır: Tarama yöntemi ve deneme yöntemi. Özel Sektör Gönüllüler Derneği üyesi şirketlerin çalışanları ve kurumsal gönüllülük konusunda karar verici olan yöneticileriyle yapılan çalışmada veriler, karma yöntem ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda kurumsal sosyal sorumluluk politikalarının kurumsal gönüllülük yaklaşımını içerdiği, kurumsal gönüllülük ve kurum içi iletişimin birbirleriyle olumlu bir etkileşim içinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
: This study is focused on the relationship between the concepts of corporate social responsibility, corporate volunteerism, and internal communications. Along with this, it is suggested that firms which adopt the understanding of ethical based corporate social responsibility; position their employees as stakeholders apply symetrical internal communication policies, and implement corporate volunteerism activities as a result of these components. In this study; two different methods - screening and testing- are used in order to determine the approach of the Turkish Private Sector to corporate volunteerism and the bounds of the three concepts mentioned above. Mixed methodology has been used in data collection during the research which was conducted with the employees and corporate volunteerism decision makers working in the member firms of ?The Private Sector Volunteers Association?. The research revealed that corporate social responsibility policies cover corporate volunteerism and there is a positive interaction between corporate volunteerism and internal communications.