Avrupa Birliği kültür politikaları bağlamında medya
European Union media in context of cultural policies
  1. Tez No: 262799
  2. Yazar: BURÇAK ORÇUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Elli yılı aşkın bir süredir ülkelerarası entegrasyon süreçlerine ilişkin en iyiörnek olarak kabul edilen Avrupa Birliği bugün birçok alanda önemli politikalarbenimsemekte ve uygulamaktadır. Belli bir alanda başlayan işbirliği süreci zamaniçinde birçok alana yayılmıştır. Zaman içinde ayrıca belli bir derinleşme süreci desöz konusu olmuştur. Günümüz politikalarının belki de en güncel ve farklıolanlarından biri de AB kültür politikalarıdır. AB kültür politikaları, üye ülkelerinmevcut kültürel yapı ve değerlerine saygı duyan ve hatta onu geliştirerek çeşitlilikiçinde birlik oluşturmaya çalışan bir politika olarak adlandırılmaktadır. AB kültürpolitikalarının günümüzde amaçlanan hedefleri yerine getirebilmesi için birçok araçve yöntem söz konusudur. Bunlardan biri de medyadır. Medyanın günümüzdekiönemi dikkate alındığında AB kültür politikalarının başarısı için medyanın etkinşekilde süreçte yer alması önemlidir. Bu bağlamda ilgili çalışmada AB kültürpolitikaları bağlamında medya konusu değerlendirilecektir.Anahtar Kavramlar: Avrupa Birliği, Kültür, Medya, Küreselleşme,Avrupa Kültürü ve Kimliği
Özet (Çeviri)
European Union, which is considered as the best example of internationalintegration process for over fifty years, adopts and performs many important policiesin various areas. Collaboration which has taken start in a specific area has evolvedinto larger areas in time. One of the most actual and different policies of today is EUculture policies. EU culture policies is definition comprehend respecting membercountries? current cultural structure and values and evenmore providing a solidaritywith divertisty by improving the culture. For EU culture policies to accomplish itsobjectives many tools and methods are therein. One of them is the media. When theimportance of media is considered, it is a must for media to take place in EU culturepolicies for them to be successful. In this sense, in the related study, media will beexamined in the context of EU culture policies.Key Concepts: European Union, Culture, Media, Globalization, EuropeanCulture and Identity