Küreselleşen terörizmin uluslararası siyasete etkileri
The effects of globalized terrorism to international politics
- Tez No: 262800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KIVILCIM FORSMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, küreselleşen terörizmin günümüz uluslararası siyasetiüzerindeki artan etki kapasitesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dünya siyasi tarihindeortaya çıktığı günden bugüne dek sürekli bir değişime ve dönüşüme tabi olarak farklımaskeler ardında kendini gösteren terörizm olgusu, günümüz küreselleşendünyasında da topyekûn bir değişim süreci ya?amaktadır. Çalışmada öncelikleterörizmin temel unsurlarının tabi olduğu dönüşüm, ardından ise küreselleşmesürecinin terörizm olgusuna kattığı yeni boyutlar irdelenerek ?küreselleşenterörizmin? neyi ifade ettiği açıklanmaya çalı?ılmı?tır. Sonrasında çoğulcu bakışaçısıyla günümüz uluslararası siyasal sisteminin aktörleri belirlenip, küreselleşenterörizmin söz konusu aktörler üzerinden uluslararası siyasette yarattığı etkiler ortayakonmuştur. Son bölüme gelindiğinde ise; 11 Eylül 2001 saldırılarının AvrupaBirliği'nin terörizmle mücadele politikaları üzerinde yarattığı etkiler tartışılmıştır.Avrupa Birliği örneği ele alınarak bir taraftan küreselleşen terörizmin uluslararasısiyasete somut etkileri gözler önüne serilirken diğer taraftan terörizmle mücadele deulusüstü bir yapılanmanın işlevselliği de irdelenmiştir. Çalışmada, günümüzdünyasında var olan terörizmin tüm bile?enleri ile birlikte bir deği?ime tabi olarak?küreselleşmekte? olduğu, ortaya çıkan bu yeni nesil terörizm olgusunun uluslararasısiyasal sistemde daha fazla etkinleşerek, uluslararası siyaset üzerinde etkilerdoğurduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is tried to present the increasing effect capacity of globalizedterrorism on today?s international politics. The terrorism phenomenon that showsitself behind different masks subjected to consistent change and transformation fromthe day until today, has been having a total changing period in today?s globalizingworld. In the study first, the transformation subjected to the main elements ofterrorism, then by investigating the globalization period added new perspectives toterrorism phenomenon it is tried to explain what ?globalizing terrorism? mean. Rightafter with pluralist viewpoint the actors of today?s international politic system isdetermined, via these related actors globalized terrorism?s effects in politics arepresented. In the last part, the effects of 11 September 2001 assault on the EuropeanUnion?s counter terrorism politics are discussed. By dealing with European Unionsample on the one hand globalized terrorism?s concrete effects to internationalpolitics, on the other hand a supranational organization?s functionality in counterterrorism is examined. The study is resulted in here today?s world existing terrorismwith all components subjected to a change has been globalizing, appeared newgeneration terrorism phenomenon more activating in the international politic systemhas brought forth effects on international politics.