Putin Dönemi Rusya'nın Türkiye politikası
Turkish policy of Russia in Putin's Period
  1. Tez No: 262814
  2. Yazar: AZIMAGHA IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Putin Dönemi Rusya'nın Türkiye Politikası? başlıklı çalışmanın ana konusunu Vladimir Putin döneminde Rusya-Türkiye ilişkilerinde yaşanan gelişmeler oluşturmaktadır. Bu konu, araştırma soruları olarak belirlenen üç soru çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Söz konusu soruların birincisi Putin öncesi Rusya-Türkiye ilişkilerinin nasıl olduğu, diğeri Putin döneminde bu ilişkilerde nelerin değiştiği ve sonuncusu Avrasyacılığın Türkiye-Rusya ilişklerini nasıl etkilediğidir. İlk başta Putin dönemini daha iyi kavramak için Putin öncesi dönemin araştırılması yapılmıştır. Sovyetler döneminden Putin dönemine kadar olan süreçte Türkiye-Rusya ilişkilerini etkileyen bir çok faktörler dikkate alınarak bu süreçle ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Daha sonra bu çalışmada temel araştırma konusu olan Putin dönemindeki Türkiye-Rusya ilişkileri incelenmiştir. En sonda Avrasyacılığın söz konusu ilişkiler üzerindeki etkilerinden bahs edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of the study“Turkish Policy of Russia in Putin's Period”states the Developments in Russian-Turkish relations which happened in Vladimir Putin's Period. This subject has been identified to explain within the framework of three questions as research questions. The first of the questions how were Russian-Turkish relations before Putin, another question is what has changed in these relations in Putin's Period and last question is how effect Eurasianism Russian-Turkish relations. First for right understanding Putin's Administration the Period before Putin has been investigated for a better realization. The factors affect Russian-Turkish relations in Period from Soviet Union up to Putin taken into consideration has been given detailed information. Later Russian-Turkish relations in Putin's Period which is basic research question were examined. Lastly, effects of Eurasianism on Russian-Turkish relations is mentioned.