Medyanın gündem belirleme gücü ve Mart 2009 Yerel Seçimleri; Trabzon merkez örneklemi
The power of the media agenda setting and March 2009 Local Elections; Trabzon center of sample
- Tez No: 262815
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEN AKKOR GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma esas olarak iletişim alanında son yıllarda oldukça öne çıktığı görülen `medyanın gündem belirleme gücü' tartışmalarını yerel medya bağlamında sorgulamaktadır.Çalışmanın kuramsal çerçevesinde `Gündem Belirleme Kuramı' temel alınmış, bu çerçevede yerel medyanın gündemi ile kamu gündemi ilişkisi `seçim konusu' bağlamında, Trabzon örneğinde bir alan çalışmasıyla incelenmiştir.Kamu gündemini tespit etmek üzere yapılan alan çalışmasının çerçevesini, Trabzon'da yayımlanan üç gazete, iki televizyon kanalına uygulanan içerik analizi ve şehir merkez mahallelerinde yürütülen anket uygulaması oluşturmaktadır.Seçim konusunun yerel medya gündemi ve yerel kamu gündemindeki yerini belirlemeye yönelik yürütülen alan çalışmasının bulguları, Gündem Belirleme Kuramının genel kabulleri açısından sınanmıştır.Çalışmaya, medyanın demokrasiye katkısı tartışmalarının önemli bir boyutunu oluşturan, `yaygın medyanın tekelleşmiş ve bir örnekleşmiş yapısı' karşısında yerel medyanın alternatif oluşturabileceği ve sunabileceği olanaklar bakımından giderek önem kazandığı düşüncesi eşlik etmiştir. Dolayısıyla, yerel medyanın gündemi ve yerel kamu gündeminin karşılaştırılmasını içeren bu bağlamda bir çalışmanın daha önce yapılmadığı Trabzon örnekleminde yürütülmesi bakımından çalışmanın bulgularının önemli bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigates the `power of agenda setting theory?.The theoric frame work of this study is grounded on `Agenda Setting Theory? , and in this frame the relation between media agenda and public agenda is analysed with in the context of 'election' in the cty of Trabzon.There newspapers which are published in Trabzon and two television channel are analysized .Also a survey applications is directed in the district Trabzon in order to determine public and media agenda setting proccesses.Against the structure national media which became evermore monopolized and integrated today local media can be an alternative and propose new facilities. The study isquite important with its findings based on Trabzon as limited study on agenda setting has been done in this area.