Uluslararası terörizmle mücadelede Birleşmiş Milletler'in rolü ve etkisi
The role and efficiency of United Nations in combatting international terrorism
  1. Tez No: 262816
  2. Yazar: MUSTAFA BAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KIVILCIM FORSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı günümüz dünyasının en ciddi ve tehlikeli problemlerinden biri olan uluslararası terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin önemini ortaya koymak ve böylesi bir işbirliğinin en önemli platformu olan Birleşmiş Milletler'in (BM) bu alandaki çalışmalarını incelemektir. BM'nin ana organlarından Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi tarafından uluslararası terörizmle ilgili alınan kararların öncelikli olarak incelendiği bu çalışmada ayrıca BM'nin bir diğer ana organı olan Uluslararası Adalet Divanı'nın konuya ilişkin kararlarına da yeri geldikçe değinilmiştir. Uluslararası hukukta terörizme ilişkin mevcut birtakım kavramsal güçlüklerin de irdelendiği bu tezde, uluslararası hukukun temel araçlarından olan uluslararası sözleşmelerin terörizm ile ilgili olanları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bunların yanı sıra uluslararası terörizmle mücadelede insan haklarının korunmasının gerekliliğine ilişkin doktrindeki görüşlere yer verilmiş ve bu konuda BM'nin bakış açısı ve yapmış olduğu çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to put forward the importance of international cooperation against international terrorism which is one of the most grave and threatening problems of the contemporary world and to study the work of United Nations (UN) in this area, the most important platform of such a cooperation. This study which primarily examines the work of two of the main bodies of the UN, General Assembly and Security Council resolutions related to international terrorism; also refers, where relevant, to the decisions of the other main body of the UN, the International Court of Justice (ICJ) in relation with the topic. In this thesis where it is analyzed some present terminological difficulties about terrorism in international law, international conventions which constitute one of the basic instruments of international law are also examined and evaluated as far as terrorism is concerned. Besides these, some opinions about the necessity of the protection of human rights while combatting terrorism are mentioned and the view of point and the work of the UN is studied about this matter.