Influences of political regime shifts on the urban scene of a capital city - case study: Tirana
Başkent kentsel imajinda siyasi rejim değişikliklerin etkisi ? Tiran üzerine bir çalışma
- Tez No: 262844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yirminci yüzyılın başı, eski imparatorlukların parçalanmasından çıkan birçok yeni ulus devletin oluşumunu, dolayısıyla yeni başkentlerin ortaya çıktığını gördü. Bağımsızlığını 1912'de kazanan Arnavutluk, başkentini 1920 yılında resmi olarak Tiran'a taşıdı. O günden beri şehir, ve özellikle onun merkezi, her rejim değişikliğinde, iktidar tarafından yapılan planlama ve mimari müdahalelerle siyasi ideolojilerin bir güç göstergesi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, 1920'de başlayan ve 1991'de Sosyalist Halk Cumhuriyeti rejimin çöküşüyle biten zaman aralığında kentin bu önemli kısmının nasıl üretildiğini, kullanıldığını ve değiştirildiğini, incelemek olacaktır. Şehir merkezinin mekânsal analizi ve bu sürecin baş aktörlerinin arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak, bu temsiliyet alanlarının tasarımının altındaki hedefleri anlamaya yardım edecektir. Öte yandan, kentsel öğelerini dönemin belli başkentlerinin öğeleriyle karşılaştırmak Tiran'ın zamanın önde planlama örnekleri arasındaki konumunu ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
On the eve of the twentieth century, the dismembering of old empires brought the formation of many new nation states, therefore of emerging new capitals. Becoming independent in 1912, Albania chose its definitive capital, Tirana, in 1920. Since then, the city has been a showcase of planning and architectural interventions for various regimes that have come in power, and its centre was and still is seen as a possibility to show the political ideals of each. The aim of this study is to examine how this important part of the city was produced, used and transformed in a timespan starting from 1920 until the fall of the People's Socialist Republic in 1991. The spatial analysis of the city's centre and the description of the relations between the main actors of these processes will help us understand the underlying goals for which these representative spaces were designed. On the other hand, comparing its urban elements with those of several coetaneous capitals will locate Tirana among the important planning examples of the time.