The effects of insulin-dependent diabetes mellitus on cognitive functioning, learning difficulties, and behavioral problems in children
İnsülin bağımlı diyabet mellitus?un çocuklarda bilişsel fonksiyonlar, öğrenme güçlüğü, ve davranış problemlerine etkisi
  1. Tez No: 262843
  2. Yazar: SİNEM AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZO İRKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, insülin bağımlı diyabet mellitus'un (İBDM) 7 ve 12 yaş arası çocuklarda bilişsel fonksiyonlar, öğrenme güçlükleri, ve davranış bozuklukları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi Ankara ilinde ilköğretim okullarına devam eden çocuklardan oluşmaktadır. Data toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WÇZÖ-R), ve Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası kullanılmıştır. WÇZÖ-R skorları, öğrenme güçlüğüyle alakalı değişkenler, davranış problemleri, ve depresyon açısından ebeveyn eğitim düzeyi, gelir düzeyi, okul başarısı, ve çocuğun İBDM'ye uyum düzeyleri arasındaki farklılıkları değerlendirmek için tek yönlü varyans analizleri uygulanmıştır. Hipotezlerle uyumlu olarak, İBDM'ye uyumu düşük olan çocuklarda İBDM'ye uyumu yüksek çocuklara oranla davranış problemleri ve depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. İBDM hastası olan ve olmayan çocukları WÇZÖ-R skorları, öğrenme güçlüğü, davranış sorunları, ve depresyon açısından karşılaştırmak için t-tesleri uygulanmıştır. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, İBDM hastası çocukların WÇZÖ-R genel bilgi, benzerlikler, aritmetik, ve toplam puanları düşük bulunmuştur. Ayrıca sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında, İBDM hastası çocuklar bazı aritmetik, okuma, ve yazma görevlerinde daha düşük performans göstermiştir. Hastalığa uyum, hastalık başlangıç yaşı, ve hastalık süresinin İBDM hastası çocuklarda bilişsel fonksiyonlar, öğrenme, ve davranışlara etkilerini incelemek için hiyerarşik çoklu regresyonlar uygulamıştır. Regresyon sonuçlarına göre İBDM ile alakalı değişkenlerin bilişsel fonksiyonlar, öğrenme veya davranışlar üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Çalışmanın sonuçları mevcut literatür ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın katkıları değerlendirilmiş ve ileride yapılabilecek araştırma konuları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the influence of insulin-dependent diabetes mellitus (IDDM) on the cognitive functioning, learning difficulties, and behavioral problems in children between the ages of 7 and 12. The sample was composed of elementary school children living in Ankara, Turkey. Data was collected by administering demographic information form, Children?s Depression Inventory (CDI), Strength and Difficulties Questionnaire (SDQ), Wechsler Intelligence Scale for Children?Revised (WISC-R), and Specific Learning Disability Scale. One-way ANOVAs were employed to examine the differences among the levels of parental education, income, school achievement, and child?s adherence to IDDM in terms of WISC-R scores, learning difficulty related variables, behavioral problems, and depression. Results revealed that children with low adherence to IDDM were more likely to experience behavioral problems and depression. T-tests were conducted to examine the mean differences between IDDM and control groups in terms of WISC-R scores, and the variables related to learning difficulties, behavioral problems, and depression. As compared to control group, children with IDDM had lower WISC-R information, similarities, arithmetic, and total scores. Also, children with IDDM had lower achievement in several arithmetic, reading, and writing tasks. Furthermore, hierarchical multiple regression analyses were conducted to test the effect of IDDM adherence, age of onset, and illness duration on cognitive functioning, learning, and behaviors. The results did not reveal any significant effect of IDDM related variables on children?s cognitive functioning, learning, or behaviors. Findings were discussed with reference to the relevant literature. Implications of the study were discussed and future research topics were suggested.