Modernization processes and constitutional revolutions in the Ottoman Empire and İran
Osmanlı İmparatorluğu ve İran'daki modernleşme süreçleri ve anayasal devrimler
- Tez No: 262845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez Osmanlı İmparatorluğu ve İran'daki erken dönem modernleşme süreçlerinden başlayarak, bu süreçlerin neticesinde yirminci yüzyıl başlarında gerçekleşen anayasal devrimlerin sonuna kadar olan dönemi karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ülkelerin modernleşme süreçlerine bakarken, Batı güçleri ve Rusya'dan oluşan yabancı güçlerin bu süreçteki önemini vurgulamaktadır. Tez, bu süreçlerin Batı'nın artmakta olan sosyo-politik ve ekonomik gücüne ve her iki devlete yapılan Batı müdahalelerine bir tepki olduklarını savunmaktadır.Osmanlı'da modernleşme süreci, Genç Osmanlılar, Jön Türkler ve İttihat ve Terakki Cemiyeti üyelerinin arasındaki ayrılıklara rağmen temel olarak yükselişte olan Osmanlı ? Türk aydınları tarafından yönlendirilmiştir. İran'da ise modernleşme süreci reformcu entellektüeller, ulema üyeleri, bazaariler (tüccar sınıfı), esnaf loncaları, işçiler ve gizli toplulukların radikal üyelerinden oluşan bir taban hareketiyle yürütülmüştür.Tez, iki devlette gelişen modernleşme süreçlerinin bu özelliklerini göz önünde bulundurarak, her iki örnek olayda da devleti kurtarmak ve yeniden yapılandırmak adına geleneksel siyasi sistemin anayasal monarşi ile değiştirildiğini göstermektedir. Bu süreçlerin sonuçlarının incelenmesi, söz konusu devletlerin çeşitli farklılıklar da içerdiğini ortaya koymaktadır. Bu farklar, her iki devletin Batı devletleriyle yaptığı ittifak ve savaşlar, ordu, bürokrasi, ulema ve devlet arasındaki bağ ve milliyetçi hareketler olarak sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the early modernization processes in the Ottoman Empire and Iran up to the end of their eventual constitutional revolutions of the early twentieth century in a comparative manner. In looking at the countries? modernization processes, it emphasizes the importance of foreign influence ? that of Western powers and Russia. It argues that these processes were a response to the rising socio-political and economic power of the West and Western intrusions into the territories of each state.In the Turkish case, the modernization process was mainly led by the rising Ottoman - Turkish intelligentsia despite the differences between the Young Ottomans, the Young Turks and the Committee of Union and Progress members. In the Iranian case, the modernization process was carried out mainly as a grassroots movement comprising reformist intellectuals, members of the ulema, the bazaaris (merchants), trade guilds people, workers and radical members of secret societies.In view of these aspects of the modernization processes taken in the two states, this thesis reveals that both cases ended up replacing their traditional political system with a constitutional monarchy with the aim of saving and reforming the state. The study of the outcomes of the modernizing process in the two states highlights the dissimilarities which are listed as the engagement in alliance-making and wars with the Great Powers, the role of the military, state bureaucracy, the connection between the ulema and the state and nationalist movements.