Yazısız resimli çocuk kitaplarının (Sessiz kitaplar) dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma motivasyonu ve hikâye yazma becerileri üzerindeki etkisi
The effect of wordless illustrated children's picture books (Silent books) on the writing motivation and story writing skills of fourth grade students
  1. Tez No: 925832
  2. Yazar: SERAP DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanların temel ihtiyaçlarından biri iletişim kurmaktır. İlk zamanlar bu sözel olarak sağlansa da yazının icadı ile birlikte yazı dili gelişmiştir. Bireyler duygularını, fikirlerini, yaşadıklarını ve hissettiklerini paylaşmak ve geleceğe aktarmak ister. Bunu sağlamanın yolu ise yazı yazmaktır. İlkokul yıllarından bu yana dört dil becerisinden biri olan yazma becerisi öğrencilere kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yazma alışkanlığı tıpkı okuma alışkanlığı gibi temel eğitimden başlanarak verilmeli ve hayat boyunca devam eden bir eylem olmalıdır. Bu kazanımı verebilmek için öğrencilerin yazma etkinliklerine karşı, olumlu bir bakış açısına sahip olmaları gerekir. Bu araştırma sessiz çocuk kitaplarını kullanarak; bu kitapların, öğrencilerin yazma motivasyonları ve hikâye yazma becerileri üzerindeki etkisini belirlemeyi hedeflemektedir. Sessiz kitaplar, içinde yazı barındırmayan ya da çok az yazı bulunan, kitabın hikâyesini, okuyucunun kendisinin şekillendirdiği bir resimli çocuk kitap türüdür. Bu kapsamda araştırmamızda nicel yöntem ve kontrol grupsuz ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılı, güz döneminde, Şanlıurfa ili, Haliliye ilçesine bağlı bir devlet ilkokulunda eğitim öğretimine devam eden 14'ü kız 6'sı erkek olmak üzere toplam 20 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde ulaşılabilirlik esas alınmıştır. Çalışmada uzman görüşü alınarak belirlenen sekiz sessiz çocuk kitabı kullanılmıştır. Uygulama sekiz hafta sürmüş ve her hafta bir sessiz çocuk kitabı ile çalışılmıştır. Her sessiz çocuk kitabı sunumundan sonra çocuklardan kitabı öyküleştirmeleri istenmiştir. Araştırmada“yazma motivasyonu ölçeği”ile“hikâye yazma becerisini değerlendirme ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada nicel verileri değerlendirmek için bağımlı gruplar t-testi kullanılmış ve elde edilen veriler p=0,05 anlamlılık düzeyinde karşılaştırılmıştır. Nicel veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda sessiz çocuk kitaplarının öğrencilerin yazma motivasyonunu arttırdığı, hikâye yazma becerilerini geliştirdiği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin yazma motivasyonları ve hikâye yazma becerileri arasında da orta düzeyde pozitif yönde bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of people is to communicate. Although this was provided verbally at first, written language developed with the invention of writing. Individuals want to share their feelings, ideas, experiences and emotions and convey them to the future. The way to achieve this is to write. Since primary school years, writing skill, which is one of the four language skills, has been tried to be acquired by students. Writing habit, just like reading habit, should be given starting from basic education and should be an action that continues throughout life. In order to provide this gain, students need to have a positive perspective on writing activities. This research aims to determine the effect of silent children's books on students' writing motivation and story writing skills. Silent books are a type of illustrated children's book in which the story of the book is shaped by the reader himself or herself, with no or very little text. In this context, quantitative method and pretest-posttest quasi-experimental design were used in our research. The study group consists of 20 fourth-grade students, 14 girls and 6 boys, who continue their education at a state primary school in Haliliye district of Şanlıurfa province in the fall semester of the 2024-2025 academic year. Accessibility was taken as the basis in determining the study group. Eight silent children's books, determined by receiving expert opinion, were used in the study. The application lasted eight weeks and a silent children's book was worked on each week. After each silent children's book presentation, the children were asked to narrate the book. The 'writing motivation scale' and the 'story writing skill evaluation' scale were used in the study. The dependent groups t-test was used to evaluate the quantitative data in the study and the obtained data were compared at a significance level of p=0.05. The quantitative data were analyzed with the SPSS package program. As a result of the study, it was determined that silent children's books increased the students' writing motivation and improved their story writing skills. As a result of the study, it was determined that there was a moderate positive correlation between the students' writing motivation and story writing skills.