Seneca'nın De Constantia Sapientis'inde insanın içsel özgürlüğü
The inner freedom in Seneca's De Constantia Sapientis
  1. Tez No: 262908
  2. Yazar: ELİF BURCU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, De Constantia Sapientis (Bilgenin Sarsılmazlığı) adlı eserinden hareketle Seneca'ya ve Stoa etiğine göre ?içsel özgürlük? ve ?sarsılmazlık? kavramları incelenmiştir. Kişinin dış koşullardan bağımsız olarak yaşamını sürdürebilmesi, erdemlerini koruyabilmesi, mutluluğu kendi içinde bulabilmesi, kendi kendine yeterli olabilmesi ve bilgece bir yaşam sürebilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerektiği Seneca'nın başta De Constantia Sapientis'i olmak üzere diğer bazı felsefî eserlerinden yapılan alıntılardan da yararlanılarak Stoa felsefesi ışığında ele alınmıştır. Ayrıca tezde ?erdem? (arete; Lat. virtus), ?dinginlik? (ataraxia/ euthymia; Lat. tranquillitas), ?duygulanımsızlık? (apathia; Lat. impassibilitas) gibi kavramlar üzerinde de durularak içsel özgürlüğün kişiye kazandırdıkları anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Seneca?s notion of ?inner freedom? and ?apathy? are analyzed by using his De Constantia Sapientis (The Constancy of The Sage) and Stoic ethic. For the ability of one?s living free from external circumstances, protecting virtues, attaining happiness inward, being self- sufficient and living a life wisely, what kind of a way one should follow are handled by using especially Seneca?s De Constantia Sapientis, also quotations from some other his philosophical works in the light of Stoic philosophy. In this thesis also by analyzing the concepts like ?virtue? (arete; Lat. virtus), ?ataraxy? (ataraxia/ euthymia; Lat. tranquillitas) and ?apathy? (apatheia; Lat. impassibilitas), have been tried to explain the things which the inner freedom gains to.