Seneca'nın Epistulae Morales'inde fatum, providentia ve fortuna kavramlarının çözümlenmesi
Analysis of the concepts of fatum, providentia and fortuna in Seneca's Epistulae Morales
  1. Tez No: 465508
  2. Yazar: AYSUN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM MENZİLCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Linguistics, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tezimizin temel amacı, Roma Stoası'nın en önemli düşünürlerinden biri olan Seneca'nın Epistulae Morales adlı eserinde fatum (kader), providentia (tanrısal öngörü) ve fortuna (talih) kavramlarını çözümleyerek bu üç kavramın Seneca'nın felsefi anlayışında bir bütün olarak tanrıyı temsil ettiğini ortaya koymak ve Seneca'nın doğaya uygun yaşama temelinde gelişen ahlak felsefesinde bu kavramların belirleyici rolünü tayin etmektir. Bu amaçla ilk bölümde bu üç kavramın etimolojik analizleri yapılmış, Roma düşüncesinde ifade ettiği anlamlara, ardından Seneca'nın görüşlerinin temelini oluşturmaları bakımından özellikle Yunan Stoacılarının bu kavramlar hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ana hatlarıyla Seneca'nın yaşamına değinilmiş, tezimizin temel kaynağı olan Epistulae Morales adlı eseri incelenmiş ve bir ahlak filozofu olarak değerlendirilen Seneca'nın felsefeye yaklaşımı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Tezimizin temel konusunu oluşturan üçüncü bölümde fatum, providentia ve fortuna kavramlarının Seneca'nın Epistulae Morales dışındaki felsefi eserlerinden de faydalanılarak detaylı bir şekilde çözümlenmesine çalışılmıştır. Son bölüm ise Seneca'nın bu kavramlar aracılığıyla ortaya koyduğu ahlak felsefesi ilkelerine ayrılmış; bu kavramlar bağlamında Seneca'nın özellikle kadere boyun eğmek, tanrıya itaat etmek, talihi yenmek, bedene köle olmamak, ölümden korkmamak gibi görüşlerine yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Seneca, Epistulae Morales, Stoa Felsefesi, Roma Stoası, Kader, Tanrısal Öngörü,Talih
Özet (Çeviri)
Our main goal in this thesis is to analyse the concepts of fatum (fate), providentia (providence) and fortuna (fortune) in Epistulae Morales of Seneca, one of the foremost philosophers in Roman Stoicism, thus to reveal that these three concepts holistically represent god in Seneca's philosophical perception, and to ascertain their determining role in Seneca's philosophy of ethics which bases on living according to nature. For this purpose, the first chapter performs an etymological analysis of these concepts, embodies the meanings they represent in Roman thinking and involves the Greek Stoics' arguments on them, which provide the basis of Seneca's views. The second chapter outlines Seneca's life, examines our thesis' main source, Epistulae Morales, and endeavours to disclose Seneca's understanding of philosophy, him who is considered as a moral philosopher. Constituting the main subject of our thesis, the third chapter strives to elaborately analyse the concepts of fatum, providentia and fortuna, while also practicing on the other philosophical works of Seneca along with Epistulae Morales. The final chapter comprises of the principles of ethics philosophy established by Seneca by means of these concepts, and in the context of them it refers to Seneca's notions like submission to fate, obedience to god, to overcome fortune, to refuse to be a slave to the body and not be scared of death. Key Words Seneca, Epistulae Morales, Stoic Philosophy, Roman Stoicism, Fate, Providence,Fortune