Maastricht Antlaşması'ndan günümüze Avrupa Birliği politik kimliği
The concept of european political identity within the context of the European Union since the Treaty of Maastricht
- Tez No: 262924
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Avrupa Birliği, yapısı ve üyeleri itibariyle, Avrupa genelinde geniş bir alana hitap etmektedir. Bu durum Birliği, günümüze kadar gelen en güçlü uluslararası aktör olan devletle rekabet edecek düzeye getirmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Avrupa Birliği'nin Maastricht Antlaşması'ndan günümüze dek geçirdiği dönüşümler incelenecektir.Çalışmada öne çıkan nokta Avrupa Birliği'nin ulus devlet ve uluslararası örgüt bazında kıyaslanması olacaktır. Bu kıyaslama sonucunda Birliğin kimliği ve halklar tarafından kabullenme durumu incelenecektir. Bu bakımdan Avrupalı kimliği ve ulusal kimlik arasındaki bağlantı, egemenlik ve yetki paylaşımı gibi açılar da göz önünde bulundurulacaktır.Avrupa Birliği, yapısal olarak klasik uluslararası örgütlerden farklı bir yerdedir. Üye devletlerinin egemenlik haklarının bir kısmını devrettiği bir sisteme sahip olan Birlik, artan üye devlet sayısı ve genişleyen sınırları ile birlikte dünya genelinde küresel bir güç olarak kendisini göstermektedir.Avrupa Birliği'nin yapısı ve egemenliği konusunda günümüzde de devam eden tartışmaların başlıcaları, kavramsal olarak aktörlük potansiyeli, etkinliği, yasal sınırları ve karar alma ve uygulama süreçlerine ilişkindir. Özellikle devlet merkezli bir uluslararası sistemde, egemen devletlerin birleşerek kurdukları ve ekonomik temelde başlayıp zamanla siyasi kapsamını da genişleten bir birliğin, üye devletleri bağlayıcı karar alabilmesi ve uygulayabilmesi, kuşkusuz kapsamlı değişiklikler ve kurumsallaşma ile birlikte mümkün olmaktadır. Bu açıdan Avrupa Birliği, günümüzde de üye ülkelerin kendi aralarında meydana gelen tartışmaları ile güncel bir kavram olarak incelenmeyi hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union is a unique experiment in regional organization, its aim being to achieve a high degree of economic, and ultimately, political integration, having created a body of law which mixes the characteristics of both international and municipal law. The Union thus created now displays features which can be compared with those displayed by the traditional actor of the international society, the State.In the present study, it is attempted to examine the various stages through which this integration can be said to have been achieved. Special emphasis will be placed upon the notions of European identity and national identity, and the ways in which both have influenced the other.The European Union cannot be regarded as an international organization in the typical sense. The present study will also attempt to examine this manifest difference, by looking into the aspects of the concepts of sovereignty and shared powers in the context of both the European Union and member states.