Questing heroes: A search for identity in the novels of N. Scott Momaday and Leslie marmon Silko
Gezgin kahramanlar: N. Scott Momaday ve Leslie Marmon Silko'nun romanlarında kimlik arayışı
  1. Tez No: 262938
  2. Yazar: AHMET SERDAR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ERBORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, ilk iki modernist Kızılderili romanı olan N. Scott Momaday tarafından yazılmış House Made of Dawn (1968) ve Leslie Marmon Silko trafından ya-zılmış Ceremony (1977) adlı romanlarda kimlik sorununun nasıl ele alındığını incelemektedir. Bu iki başyapıt İkinci Dünya Savaşındaki hizmetlerinden sonra psikolojik rahatsızlık çeken iki genç Kızılderili adamın iyileşme hikâyesini anlatır. Yabancı bir savaştaki sarsıcı deneyimlerinden ve öksüz ya da melez olmak gibi sorunlu soyağaçlarından dolayı bu iki birey toplumlarından uzaklaşmıştır. Aynı zamanda toplum-larının kimliğini belirleyen topraklardan da yabancılaşmışlardır. Navajo ve Pueblo kültürlerinin sözlü gelenekleri ve seremonileri yardımıyla tutarlı bir kimlik duygusu kazanmak için, sonunda toplumlarıyla bütünleşmelerini sağlayacak ayinsel bir yolculuğa çıkarlar. Bu tez, seçilen romanlardaki kimlik sorununu hem Kızılderili hem de yapısalcı göstergebilim ve psikanaliz gibi batılı fikir akımlarını kapsayan ikili bir bakış açısından incelerken, bugünün Kızılderili toplumlarındaki kimlik sorununun oluşmasına sebep olan sosyal ve siyasal koşulların izini de sürmektedir. Dahası, bu koşulların Kızılderili yazınına yansıması kısa tarihi ve yazınsal incelemelerle ortaya konur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the problem of identity in the first two modernist Native American novels, House Made of Dawn (1968) by N. Scott Momaday and Ceremony (1977) by Leslie Marmon Silko. These seminal novels depict the healing story of two young Native American men who suffer from spiritual and psychological illness after their return from military service in the World War II. Due to their traumatic experi-ence of a foreign war and their problematic genealogy that stems from orphanage and mixed blood status, these individuals are separated from their community. They are also alienated from the land that gives their communities their identity. In order to gain a coherent sense of identity with the help of oral traditions and ancient ceremo-nials of their Navajo and Pueblo cultures, they initiate a ritualistic journey which eventually causes them to reintegrate with their people and culture. While examining the problem of identity in the selected novels from a dual perspective which includes both the Native American and western schools of thought such as structuralist semi-otics and psychoanalysis, this thesis also traces the underlying social and political conditions that cause the problem of identity among today?s Native American peoples. Moreover, within the context of historical and literary surveys, it is also shown how the problem of identity is a crucial theme for the modern Native American writers.