Dilthey ve Gadamer'de hermeneutiğin kapsamı ve işlevi
Scope and function of hermeneutics according to Dilthey and Gadamer
  1. Tez No: 262941
  2. Yazar: SEVAL BULUTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, felsefi hermeneutik etkinliğinin kapsam ve işlev bakımından iki farklı ele alınış biçimini Dilthey ve Gadamer örnekleri üzerinden araştırmaktadır. Çalışmanın Dilthey ile ilgili bölümü, tin bilimlerinin temellendirilmesi çabalarında, hermeneutiği bilimsel bir yöntem anlayışı ile ele alan epistemolojik yaklaşımı incelemektedir.Gadamer'in diyalektik hermeneutik modeli ise anlamayı var olmanın temel tavrı olarak yorumlar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to interrogate diverse approaches of philosophical hermeneutic differentiating themselves in their scopes and functions. To this effect, the thesis will focus on Dilthey and Gadamer as two distinct examples. The section about Dilthey in this thesis, will focus on his epistemological approach to hermeneutics as a scientific method to serve as a foundation for the human sciences. This different mode of knowing is based on the totality of human experience of the world,.